| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński w szczególnych sytuacjach

Zasiłek macierzyński w szczególnych sytuacjach

Ubezpieczonej będącej pracownicą, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyński.

Do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, w przypadku gdy umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, poza skróconym odpisem aktu urodzenia oraz zaświadczeniem pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego, wymagane jest świadectwo pracy lub inny dokument stwierdzający rodzaj zawartej umowy o pracę i datę rozwiązania stosunku pracy.

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Ubezpieczonej będącej pracownicą, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Do przyznania i wypłaty zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, przysługującego w razie rozwiązania z pracownicą umowy o pracę w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i braku możliwości zapewnienia innego zatrudnienia, wymagane są:

• zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,

• świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

• skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,

• zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o braku propozycji odpowiedniego zatrudnienia,

• skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

Urodzenie dziecka martwego lub zgon dziecka

W razie urodzenia dziecka martwego lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, zasiłek macierzyński przysługuje w wymiarze 8 tygodni (56 dni) po porodzie, nie krócej jednak niż przez 7 dni od dnia zgonu dziecka. W przypadku zgonu dziecka po upływie 8 tygodni życia pracownica zachowuje prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Przykład

W dniu 17 listopada 2007 r. pracownica urodziła dziecko, które zmarło 19 stycznia 2008 r. 56. dzień życia upłynął 11 stycznia 2008 r. Matka dziecka była uprawniona do zasiłku macierzyńskiego do 25 stycznia 2008 r.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres odpowiedni do liczby dzieci pozostałych przy życiu również wówczas, gdy pracownica urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, a jedno z dzieci było urodzone martwe lub nastąpił jego zgon w okresie pierwszych 8 tygodni życia.

Przykład

W dniu 3 stycznia 2008 r. pracownica urodziła trojaczki. Jedno z dzieci zmarło 10 lutego 2008 r. 56. dzień życia żyjących dzieci minął 27 lutego 2008 r. Pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński przez 28 tygodni (196 dni), tj. do 19 lipca 2008 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »