| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Specjalny zasiłek opiekuńczy 2017

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2017

Przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego uzależnione jest od dochodu. Ile wynosi zasiłek w 2017 r.? Od 1 stycznia 2017 r. opiekunowie osób niepełnosprawnych w przypadku śmierci podopiecznych będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie przedemerytalne.

  1. Osoba wymagająca opieki:
  • została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, w rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu.

Zmiany od 1 stycznia 2017 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po śmierci podopiecznego, opiekun traci prawo do świadczeń z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny (świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy czy zasiłek dla opiekuna). W takiej sytuacji powrót do pracy często jest niemożliwy, z uwagi na brak kwalifikacji bądź zbyt długą nieobecność na rynku pracy.

Od 1 stycznia 2017 r. mają obowiązywać nowe przepisy, zgodnie z którymi opiekunowie osób niepełnosprawnych w razie śmierci podopiecznego albo utraty ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy - otrzymają zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne. W celu otrzymania świadczeń, opiekunowie będą musieli spełnić określone warunki.

Przy ubieganiu się o zasiłek dla bezrobotnych, należy pobierać świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna przez co najmniej 365 dni przypadających w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień rejestracji w urzędzie pracy jako bezrobotny.

W projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach przedemerytalnych wskazano, że aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, należy łącznie spełnić następujące warunki:

- zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna;

-  do dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna należało przez co najmniej 365 dni nieprzerwanie pobierać te świadczenia;

- do dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna – trzeba mieć ukończone co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni);

- trzeba legitymować się okresem uprawniającym do emerytury: w przypadku kobiet – co najmniej 20 lat, a w przypadku mężczyzn - co najmniej 25 lat.

Etap legislacyjny: Senat 4 listopada 2016 r. przyjął nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Ustawa trafiła do podpisu prezydenta.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych,.

- Projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK