REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-zwolnienia lekarskie 2016 - jak założyć profil informacyjny

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
E-zwolnienia lekarskie 2016 - jak założyć profil informacyjny
E-zwolnienia lekarskie 2016 - jak założyć profil informacyjny
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Do końca 2015 r. płatnik powinien założyć profil informacyjny na platformie usług elektronicznych, wówczas uzyska dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich. Jeżeli tego nie zrobi, pracownik będzie musiał dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie w formie papierowej. Jak krok po kroku założyć profil informacyjny?

W dniu 30 lipca 2015 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona Ustawa za dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

Autopromocja

Nowelizacja ustawy, która wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. wprowadza istotne zmiany w kwestii wydawania zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA, potocznie nazywanych L-4.

W związku z nieustającymi zmianami w celu elektronizacji naszego życia, również wystawianie zwolnień lekarskich ma się odbywać za pośrednictwem systemu informatycznego.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Elektroniczne zwolnienia lekarskie

Zgodnie z nowelizacją wspomnianej ustawy od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać e-zwolnienia czyli zwolnienia lekarskie wydawane w formie elektronicznej. Dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny a także pobyt w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne będą zarówno zaświadczenia lekarskie jak i wydruki zaświadczenia elektronicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Profil zaufany ePUAP

Lekarz uprawniony do wydawania zaświadczeń lekarskich będzie wystawiał ten dokument w formie dokumentu elektronicznego, którego uwierzytelnienie odbywać się będzie poprzez użycie kwalifikowanego certyfikatu lub Profilu Zaufanego ePUAP. Zwolnienie lekarskie nie będzie zawierać tylko informacji o numerze statystycznym choroby.

Profil Zaufany to darmowy podpis elektroniczny, który umożliwia obywatelom kontakt z administracją publiczną za pośrednictwem urządzeń elektronicznych przy użyciu Internetu.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) jest platformą, która umożliwia załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z możliwości, które daje ta platforma niezbędny jest bezpłatny Profil Zaufany lub płatny kwalifikowany certyfikat.

Wystawianie zwolnień będzie odbywać się przy użyciu portalu internetowego pue.zus.pl bezpłatnie udostępnionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to ogólna nazwa platformy, która udostępnia klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czyli ubezpieczonym, świadczeniobiorcom, płatnikom składek możliwość składania i wysyłania dokumentów drogą elektroniczną.

Utworzenie profilu na stronie pue.zus.pl umożliwi dostęp do e-zwolnień.

Osoba wystawiająca zwolnienie lekarskie będzie musiała przekazać je do skrzynki podawczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 3 dni od daty wystawienia tego zaświadczenia. Następnie ZUS udostępni e-zwolenienie płatnikowi na jego profilu informacyjnym.

Udostępnienie e-zwolnienia powinno nastąpić nie później niż w dniu następującym po umieszczeniu go w systemie przez osobę wystawiającą ten e-dokument.

Procedura utworzenia profilu informacyjnego

Aby mieć dostęp do e-zwolnień pracowników, należy do końca 2015 r. założyć profil na PUE.

W tym celu należy zarejestrować się na stronie: pue.zus.pl i potwierdzić go Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym certyfikatem.

W razie braku Profilu Zaufanego, należy zarejestrować się na stronie: https://epuap.gov.pl/wps/portal/rejestracja-konta i złożyć wniosek o potwierdzenie Profilu Zaufanego, a następnie w ciągu 7 dni od dnia rejestracji udać się do najbliższego Urzędu w celu potwierdzenia tożsamości.

Podpis kwalifikowany to elektroniczny podpis, który jest równoważny z własnoręcznym podpisem, a wydawany przez centra certyfikacji.

Jeśli pracowników rozlicza biuro rachunkowe, to aby uzyskać dostęp do e-zwolnień, biuro musi założyć swój własny profil na pue.zus.pl i złożyć udzielone przez pracodawcę pełnomocnictwo w zakresie uprawnienia do wszelkich czynności przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Pełnomocnictwo można złożyć na formularzu ZUS-PEL, dostępnym na stronie pue.zus.pl w zakładce wzory dokumentów/pozostałe.

Ponadto pracownicy działów kadrowo-płacowych oraz wszelkie osoby współpracujące z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych muszą otrzymać od pracodawcy upoważnienie do dokonywania wszelkich czynności przed ZUS aby logując się poprzez profil informacyjny uzyskać dostęp do e-zwolnień.

Zgodnie z komunikatem ZUS, jeśli do końca 2015 r. płatnik nie założy profilu na platformie pue.zus.pl, to nie będzie miał dostępu do e-zwolnień, co w konsekwencji spowoduje, że pracownik będzie musiał dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie w formie papierowej.

W tym przypadku konieczne będzie poinformowanie na piśmie pracowników o obowiązku dostarczenia od 1 stycznia 2016 r. zwolnienia lekarskiego w formie papierowej, np. w postaci wydruku e-zwolnienia.

Z obowiązku tworzenia profilu informacyjnego będą tylko płatnicy zatrudniający do 5 osób.

Płatnik (pracodawca) będzie miał obowiązek poinformowania pracowników o utworzeniu profilu informacyjnego i ustaniu obowiązku dostarczania wydruków zwolnień.

Zwolnienia lekarskie ZUS ZLA będą obowiązywały do końca 2017 r. Pracodawca/płatnik składek będzie zobowiązany przyjąć od pracownika zwolnienie lekarskie w formie papierowej i tak jak do tej pory, sprawdzić czy zwolnienie dotarło w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania przez pracownika. Pracodawca wypłaci zasiłek, jeśli jest uprawniony do wypłaty zasiłków albo niezwłocznie przekaże zwolnienie do ZUS, jeśli nie jest płatnikiem zasiłków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Korzyści

Dużą korzyścią z punkt widzenia pracodawcy będzie zwolnienie z obowiązku przekazywania zwolnienia lekarskiego do ZUS, także wtedy gdy to ZUS jest płatnikiem zasiłków.

E-zwolnienie trafi bowiem do ZUS automatycznie.

Ponadto pracodawca, który będzie dysponował profilem na PUE, otrzyma wiadomość o tym, że pracownikowi wystawiono e-zwolnienie, dzięki czemu w czasie rzeczywistym będzie wiedział o przyczynie nieobecności pracownika w pracy.

Ponadto e-zwolnienie stanowić będzie podstawę do naliczenia świadczeń.

Szybki przepływ informacji w tym zakresie umożliwi równie szybką kontrolę poprawności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracowników.

Z korzyścią dla pracowników, nie będzie konieczności dostarczenia zwolnienia lekarskiego w terminie 7 dni od daty jego otrzymania, a w konsekwencji konieczności obniżania zasiłku chorobowego przez płatnika, jeśli zwolnienie zostanie dostarczone po terminie.

W obowiązującym stanie prawnym, płatnik składek powinien obniżyć wysokość zasiłku o 25% za każdy dzień orzeczonej niezdolności do pracy licząc od 8 dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Płatnicy składek będący użytkownikiem PUE, mogą korzystać z aplikacji ePłatnik, sprawdzić informacje o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń, mogą przekazywać np. druki ZUS Z-3 w formie elektronicznej.

Ubezpieczeni mogą sprawdzić stan konta ubezpieczeniowego, informacje o ubezpieczeniach, do których zostali zgłoszeni i składkach, które zostały opłacone przez płatnika lub skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który obliczy prognozowaną emeryturę.

Świadczeniobiorcy mogą uzyskać informacje o przyznanych i wypłacanych świadczeniach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2015.1066)

- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2014.159 j.t.)

- Ustawa z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U.2013.262 j.t.)

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

REKLAMA

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

REKLAMA