| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński nie tylko dla matki dziecka

Zasiłek macierzyński nie tylko dla matki dziecka

Jakie są zasady przyznawania i wypłaty zasiłku innym osobom niż matka dziecka? Czy pracodawca powinien zostać poinformowany przez pracownicę o skróceniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego?

Skrócenie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka następuje na jej pisemny wniosek, po przedłożeniu zaświadczenia o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz o okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego, wystawionego przez płatnika zasiłku. Ponadto, w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem potrzebne będzie zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego, ubezpieczonego prowadzącego działalność pozarolniczą - oświadczenie ojca dziecka o przerwaniu tej działalności, pozostałych ubezpieczonych - zaświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej.

Z kolei, przyznanie i wypłata zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu-ojcu dziecka w przypadku skrócenia przez matkę dziecka okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego następuje na podstawie skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, zaświadczenia o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka oraz o okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego, wystawionego przez płatnika zasiłku, a także w przypadku: ubezpieczonego będącego pracownikiem (zaświadczenia pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego), ubezpieczonego prowadzącego działalność pozarolniczą (oświadczenia ojca dziecka o przerwaniu tej działalności), pozostałych ubezpieczonych (zaświadczenia o przerwaniu działalności zarobkowej).

Możliwość skrócenia okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego mają ubezpieczone, które są pracownicami i pobierają zasiłek macierzyński w okresie urlopu macierzyńskiego, jak i ubezpieczone niebędące pracownicami, którym urlop macierzyński nie przysługuje, ale które mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego.

Artykuł 29 ust. 4 ustawy przewiduje, że w razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu-ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeżeli przerwą zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego wyżej wymienionym ubezpieczonym będzie odpowiednio zmniejszony o okres wypłaty tego zasiłku ubezpieczonej-matce dziecka.

Przyznanie i wypłata zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu-ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny w razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka nastąpi na podstawie odpowiednich dowodów. Są to: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie (o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka oraz o okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego, wystawionego przez płatnika zasiłku), a także w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem - zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego, ubezpieczonego prowadzącego działalność pozarolniczą - oświadczenie ojca dziecka o przerwaniu tej działalności, pozostałych ubezpieczonych - zaświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej. W sytuacji porzucenia dziecka przez ubezpieczoną-matkę dziecka, do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego potrzebne będzie dodatkowo oświadczenie o porzuceniu dziecka.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »