| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Choroba pracownika – wynagrodzenia i zasiłki chorobowe na przykładach

Choroba pracownika – wynagrodzenia i zasiłki chorobowe na przykładach

Pracownicy, jako osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, są nim objęci już od dnia nawiązania stosunku pracy. Choroba pracownika uprawnia do wynagrodzenia i następnie do zasiłku chorobowego. Rozliczanie wynagrodzeń i zasiłków chorobowych w praktyce napotyka wiele trudności. Najlepiej przedstawić je na przykładach.

PRZYKŁAD

Pracownik (53 lata) był niezdolny do pracy z powodu choroby od 2 do 29 marca 2013 r. i z tego tytułu nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego od 2 do 15 marca (14 dni) oraz do zasiłku chorobowego od 16 do 29 marca (14 dni). Pracownik ponownie zachorował i przedłożył zwolnienie lekarskie na okres 20 dni od 2 do 21 kwietnia. W zwolnieniu lekarskim lekarz wpisał kod A. Oznacza to, że niezdolność do pracy została spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną poprzedniej niezdolności do pracy. Przerwa w niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni, dlatego niezdolność powstałą po przerwie należało wliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Pracownik wykorzystał łącznie 48 dni okresu zasiłkowego (28 dni + 20 dni).

PRZYKŁAD

Pracownik (35 lat) przebywał za zwolnieniu lekarskim od 7 stycznia do 1 maja 2013 r. (114 dni). Kolejne zwolnienie przedłożył na okres od 2 do 16 maja. W dacie końcowej tego zwolnienia została dopisana cyfra „1”. W wyniku postępowania wyjaśniającego przeprowadzonego z lekarzem wystawiającym zaświadczenie lekarskie ustalono, że zwolnienie lekarskie zostało wystawione na okres od 2 do 6 maja. W wyniku sfałszowania przez pracownika zwolnienia lekarskiego przez dopisanie cyfry „1” w dacie końcowej tego zwolnienia, pracownik został pozbawiony prawa do zasiłku chorobowego. Okres objęty sfałszowanym zaświadczeniem lekarskim zostanie wliczony do jednego okresu zasiłkowego. Łącznie pracownik wykorzystał 119 dni okresu zasiłkowego (114 dni + 5 dni).

Okres zasiłkowy należy liczyć od nowa w przypadku wystąpienia nawet jednodniowej przerwy, w której pracownik był zdolny do pracy między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy spowodowanej różnymi chorobami.

Jeżeli między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy, spowodowanej różnymi chorobami, wystąpi choćby 1 dzień przerwy (bez względu na to, czy jest to dzień roboczy czy ustawowo wolny od pracy), okres zasiłkowy należy liczyć od nowa.

PRZYKŁAD

Pracownica (28 lat) przebywała na zwolnieniu lekarskim z powodu urazu nogi przez 101 dni od 4 stycznia do 14 kwietnia 2013 r. Ponownie stała się niezdolna do pracy z powodu przeziębienia od 5 do 10 maja (6 dni). Ponieważ w niezdolności do pracy spowodowanej różnymi chorobami wystąpiła przerwa, okres niezdolności do pracy od 5 do 10 maja należy wliczyć do nowego okresu zasiłkowego rozpoczynającego się od 5 maja.

Jeżeli przerwa w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą wynosi ponad 60 dni, okresu wypłaty przed przerwą i po przerwie nie należy wliczać do jednego okresu zasiłkowego. W takiej sytuacji okres zasiłkowy powinien być liczony od nowa.

W przypadku gdy płatnik zasiłku ma wątpliwości, czy w czasie przerwy w orzeczonej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, trwającą ponad 60 dni, pracownik odzyskał zdolność do pracy, powinien zasięgnąć opinii lekarza leczącego. Musi to być bowiem przerwa w niezdolności do pracy, a nie przerwa w przedkładaniu zwolnień lekarskich. W przypadku gdy z opinii lekarza leczącego będzie wynikało, że między okresami orzeczonych niezdolności do pracy ubezpieczony nie odzyskał zdolności do pracy, nie powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego i mimo przerwy w zwolnieniach wynoszącej ponad 60 dni, okresy niezdolności do pracy przypadające przed przerwą i po przerwie należy zliczyć do jednego okresu zasiłkowego.

PRZYKŁAD

Pracownik (45 lat) przebywał przez 28 dni, tj. do 4 marca 2013 r. na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim w związku ze schorzeniem kardiologicznym. Pracownik ponownie zachorował 5 maja i przedłożył zaświadczenie lekarskie na okres 30 dni, wystawione w poradni kardiologicznej. W związku z wystawieniem zwolnienia lekarskiego przez tę samą poradnię, pracownik na prośbę zakładu przedłożył zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że w okresie przerwy w niezdolności do pracy od 5 marca do 4 maja br. nie odzyskał zdolności do pracy. W związku z tym, mimo że przerwa w niezdolności do pracy wynosi ponad 60 dni, tj. 61 dni, niezdolność do pracy trwającą do 4 marca i powstałą od 5 maja należy zliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Pracownik łącznie wykorzystał 58 dni okresu zasiłkowego (28 dni + 30 dni).

Jeżeli lekarz leczący potwierdzi, że ubezpieczony w okresie przerwy między poszczególnymi niezdolnościami do pracy był zdolny do pracy, to okresu niezdolności do pracy przypadającej przed przerwą nie należy sumować do jednego okresu zasiłkowego z okresem obecnej niezdolności do pracy. Oznacza to powstanie prawa do nowego okresu zasiłkowego.

Jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą (kod D w zaświadczeniu lekarskim) albo przypada na okres ciąży (kod B w zaświadczeniu lekarskim), zasiłek chorobowy przysługuje przez okres 270 dni. W przypadku gdy niezdolność do pracy pracownika spowodowana gruźlicą albo przypadająca na okres ciąży wystąpi bezpośrednio po niezdolności do pracy spowodowanej innymi przyczynami, pracownik nie nabywa prawa do nowego okresu zasiłkowego. Okresy tych niezdolności do pracy wlicza się do jednego okresu zasiłkowego trwającego nie dłużej niż 270 dni.

PRZYKŁAD

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 28 stycznia do 29 kwietnia 2013 r. (92 dni) z powodu urazu kręgosłupa. W kolejnym zwolnieniu lekarskim od 30 kwietnia do 11 maja (12 dni) lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie wpisał kod D. Ponieważ w orzeczonej niezdolności do pracy spowodowanej różnymi schorzeniami nie wystąpiła przerwa, a w zwolnieniu lekarskim od 30 kwietnia został umieszczony kod D (niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą), pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego do wyczerpania 270 dni okresu zasiłkowego.

Do okresu zasiłkowego oraz do okresu 14/33 dni wynagrodzenia chorobowego nie należy wliczać okresów niezdolności do pracy, w których pracownik nie nabył prawa do zasiłku chorobowego w związku z niespełnieniem pewnych warunków. Do okresu zasiłkowego nie należy wliczać okresów niezdolności do pracy przypadających w okresie:

  • wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego/wynagrodzenia chorobowego,
  • urlopu bezpłatnego,
  • urlopu wychowawczego,
  • tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona od 22 marca 2013 r. była niezdolna do pracy z powodu choroby od 2 kwietnia do 3 maja. Jest to jej pierwsza praca, dlatego nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego po okresie 30 dni wyczekiwania, tj. od 21 kwietnia. Ponieważ okres niezdolności do pracy przypadający w okresie wyczekiwania nie jest wliczany do okresu zasiłkowego, pracownica od 21 kwietnia do 3 maja wykorzystała 13 dni okresu zasiłkowego.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ W SPOSOBIE NA PŁACE >>>

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »