| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy a kontynuowanie działalności gospodarczej

Zasiłek chorobowy a kontynuowanie działalności gospodarczej

Spory z ZUS często toczą przedsiębiorcy korzystający z zasiłków chorobowych, którzy w czasie choroby nadal prowadzili swoją działalność. W orzecznictwie ukształtowała się zasada, że osoba, która prowadzi własną działalność i korzysta ze zwolnienia lekarskiego stwierdzającego jej niezdolność do pracy, nie może w tym czasie dalej zajmować się sprawami związanymi ze swoją działalnością i równocześnie pobierać zasiłku chorobowego. W razie zaś zaistnienia takiej sytuacji traci ona prawo do zasiłku chorobowego.

Sąd okręgowy uwzględnił apelację organu rentowego, uznając, że sąd I instancji naruszył art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Stwierdził, że podejmowane przez ubezpieczonego w okresie zwolnień lekarskich czynności nie różniły się niczym od czynności podejmowanych przed zachorowaniem. Dlatego podpisanie w trakcie zwolnienia lekarskiego wskazywanych przez organ rentowy dokumentów finansowych sporządzonych przez inną osobę należało zakwalifikować jako wykonywanie dotychczasowej pracy w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Ubezpieczony złożył od tego wyroku skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Podniósł zarzut naruszenia art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej przez jego błędną wykładnię, polegająca na przyjęciu, że podpisanie przez niego w ciągu całego okresu pobierania świadczeń kilku dokumentów formalnoprawnych świadczy o wykonywaniu przez niego pracy w rozumieniu tego przepisu i powoduje utratę prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Sąd Najwyższy uznał, że skarga kasacyjna nie ma usprawiedliwionych podstaw prawnych co do zasady, jednak uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania w celu uzupełnienia postępowania dowodowego. Podkreślił, że podpisywanie rachunków przez prowadzącego pozarolniczą działalność to nie tylko złożenie samego podpisu, ale także proces myślowy, który obejmuje koncepcyjną analizę treści sygnowanych dokumentów pozostających w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli zatem faktyczna aktywność zawodowa ubezpieczonego z tytułu prowadzenia działalności zarobkowego wynajmu handlowych lokali użytkowych polegała wyłącznie na comiesięcznym wystawianiu kilku rachunków, to kontynuowanie tej działalności w takim samym (niezmniejszonym) zakresie w okresie korzystania z zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego prowadziło do utraty prawa do pobranych świadczeń za cały okres niezdolności do wykonywania tej działalności.

Inne stanowisko w sprawie podpisywania dokumentów

Warto jednak wskazać, że do innych wniosków doszedł SN w wyroku z 5 czerwca 2008 r. (III UK 11/08), podnosząc, że „samo podpisywanie faktur i innych dokumentów niezbędnych do prowadzenia działalności w sytuacji, gdy nie ma możliwości jej zawieszenia w okresie pobierania zasiłku można uznać za działalność, która nie ma zarobkowego charakteru”.

Stan faktyczny

Wyrok ten zapadł w sprawie, w której ZUS przeprowadził kontrolę wykorzystywania zwolnienia lekarskiego ubezpieczonej prowadzącej działalność gospodarczą i ustalił, że w okresie zwolnienia w książce przychodów i rozchodów zostały zaewidencjonowane zdarzenia gospodarcze w postaci utargu ze sprzedaży i faktury zakupu towarów, na których widniały podpisy ubezpieczonej. Na tej podstawie ZUS doszedł do wniosku, że w okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą wykonywała ona pracę zarobkową i wydał decyzję, którą pozbawił ubezpieczoną prawa do zasiłku chorobowego. Ubezpieczona złożyła odwołanie od tej decyzji do sądu rejonowego. Podnosiła, że w prowadzeniu działalności gospodarczej pomagali jej mąż i syn. Twierdziła też, iż w przedmiotowym okresie podpisywała jedynie faktury, gdyż nie ustanowiła nikogo pełnomocnikiem. Natomiast nie uczestniczyła w procesie negocjacji, wszystkim zajmowali się pomagający jej w prowadzeniu firmy domownicy, a wszelkie dokumenty były jej przywożone do domu do podpisu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK