| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy a kontynuowanie działalności gospodarczej

Zasiłek chorobowy a kontynuowanie działalności gospodarczej

Spory z ZUS często toczą przedsiębiorcy korzystający z zasiłków chorobowych, którzy w czasie choroby nadal prowadzili swoją działalność. W orzecznictwie ukształtowała się zasada, że osoba, która prowadzi własną działalność i korzysta ze zwolnienia lekarskiego stwierdzającego jej niezdolność do pracy, nie może w tym czasie dalej zajmować się sprawami związanymi ze swoją działalnością i równocześnie pobierać zasiłku chorobowego. W razie zaś zaistnienia takiej sytuacji traci ona prawo do zasiłku chorobowego.

Wnioski dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorca w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego nie może nadal prowadzić swojej firmy, np. zarządzać swoim przedsiębiorstwem, zamawiać towarów lub ich odbierać, czy też spotykać się z klientami lub kontrahentami w celu uzyskania nowych zamówień. Nie może także wykonywać innej pracy zarobkowej (np. na rzecz innej firmy). Wykonywanie takich czynności w czasie zwolnienia lekarskiego byłoby bowiem sprzeczne z faktem stwierdzonej niezdolności do pracy oraz z celem, w jakim wypłacany jest zasiłek chorobowy. Należy przypomnieć, że zasiłek chorobowy wypłaca się osobie prowadzącej działalność gospodarczą w celu rekompensaty utraconego przez nią dochodu, który osiągnęłaby, gdyby nie niezdolność do pracy z powodu choroby. Z powodu niezdolności do pracy osoba prowadząca działalność gospodarczą musi jej albo czasowo zaprzestać, albo też zatrudnić lub upoważnić inną osobę w celu zastąpienia jej w wykonywaniu czynności związanych z tą działalnością. W razie stwierdzenia, że przedsiębiorca nadal wykonuje czynności związane z tą działalnością mimo korzystania ze zwolnienia lekarskiego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję, w której pozbawia tę osobę zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim. Bez znaczenia jest przy tym, w którym dniu zostanie stwierdzone wykonywanie pracy, a więc czy będzie to na początku okresu objętego zwolnieniem lekarskim, czy np. w ostatnim dniu tego okresu.

Podpisywanie dokumentów

W praktyce nierzadko dochodzi do stwierdzenia przez pracowników ZUS kontrolujących wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego, że osoba prowadząca działalność gospodarczą w czasie przebywania na tym zwolnieniu nadal podpisywała dokumenty związane ze swoją firmą. Powstają wówczas kontrowersje, czy może być to zakwalifikowane jako wykonywanie pracy zarobkowej skutkujące utratą zasiłku chorobowego. Innymi słowy, kontrowersje budzi określenie, czy samo podpisywanie dokumentów stanowi pracę zarobkową. Orzecznictwo sądów nie jest w tym zakresie jednolite. Także stanowisko Sądu Najwyższego nie jest konsekwentne, dlatego warto zwrócić uwagę na najistotniejsze orzeczenia w tym zakresie.

Wśród orzeczeń reprezentujących bardziej rygorystyczny nurt w stosunku do ubezpieczonych warto zwrócić uwagę na wyrok SN z 11 grudnia 2007 r. (I UK 145/07), gdzie wskazano, że „jeżeli faktyczna aktywność zawodowa ubezpieczonego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności zarobkowego wynajmu handlowych lokali użytkowych polega wyłącznie na comiesięcznym wystawianiu kilku rachunków, to prowadzenie takiej działalności w takim samym zakresie w okresie korzystania z zasiłków chorobowych i świadczenia rehabilitacyjnego prowadzi do utraty pobranych świadczeń za cały okres orzeczonej niezdolności do wykonywania tej działalności”.

Stan faktyczny

Wyrok ten zapadł w sprawie, w której ubezpieczony prowadził działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu lokali użytkowych dla sieci handlowych. Cała aktywność zawodowa ubezpieczonego ograniczała się do wystawienia kilku dokumentów miesięcznie. Rachunkowość prowadziło mu biuro rachunkowe. W dniu stwierdzenia niezdolności do pracy ubezpieczony udzielił stosownego pełnomocnictwa swojemu synowi. W okresach pobierania zasiłku chorobowego ubezpieczony podpisywał jednak od 2 do 5 faktur miesięcznie. Po ustaleniu tych faktów ZUS decyzją odmówił ubezpieczonemu prawa do zasiłku chorobowego. Ubezpieczony złożył odwołanie od tej decyzji do sądu rejonowego, domagając się jej zmiany.

Orzeczenia sądów

Sąd rejonowy uznał, że ubezpieczony w spornych okresach nie wykonywał pracy zarobkowej w rozumieniu art. 17 ww. ustawy. Przyjął ponadto, że ubezpieczony nie wykorzystał również zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem. Zdaniem tego sądu, w rozumieniu powołanego przepisu chodzi tylko o działalność, która może przedłużyć niezdolność do pracy. Sąd stwierdził ponadto, że samo podpisywanie kilku dokumentów finansowych sporządzanych przez inną osobę nie może być traktowane jako wykonywanie dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej. Dlatego uwzględnił odwołanie ubezpieczonego i zmienił zaskarżoną decyzję ZUS. ZUS złożył apelację od tego wyroku do sądu okręgowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK