| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik otrzyma zasiłek opiekuńczy, jeżeli jego żona wykorzystała już 14 dni opieki

Czy pracownik otrzyma zasiłek opiekuńczy, jeżeli jego żona wykorzystała już 14 dni opieki

Pracownik 31 stycznia br. przedłożył nam zwolnienie lekarskie na 2 tygodnie z tytułu opieki nad chorym ojcem. Czy pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli jego żona wykorzystała w styczniu 14 dni z tytułu opieki nad chorym 16-letnim synem?

Do kręgu członków rodziny, z tytułu opieki nad którymi ubezpieczonemu przysługuje zasiłek opiekuńczy, zostali zaliczeni: małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat, jeśli w okresie sprawowania opieki pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym razem z ubezpieczonym, przynajmniej przez okres choroby. Zasiłek opiekuńczy nie będzie jednak przysługiwał, jeżeli poza ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym pozostają inni członkowie rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny.

WAŻNE!

Warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym uznany jest za spełniony także wówczas, gdy ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym członkiem rodziny wyłącznie przez okres sprawowania nad nim osobistej opieki.

PRZYKŁAD

Janina K. pobierała w okresie od 9 do 18 stycznia 2012 r. zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki sprawowanej nad wspólnie z nią mieszkającą chorą matką. W kolejnym okresie choroby matki, przypadającym od 1 do 15 lutego 2012 r., w związku z przeprowadzką Janiny K. do innego miasta, opiekę nad matką sprawowała jej siostra Marta W., która na ten czas zamieszkała z matką. Marcie W. będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy, ponieważ wymagany do przyznania prawa do zasiłku opiekuńczego warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym uważa się za spełniony także wówczas, gdy pracownik pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym członkiem rodziny tylko w okresie choroby. Jednak prawo do zasiłku opiekuńczego będzie przysługiwało Marcie W. wyłącznie przez okres 4 dni, gdyż wymiar zasiłku opiekuńczego obu sióstr z tytułu opieki nad chorą matką nie może przekroczyć łącznie 14 dni kalendarzowych.

Państwa pracownikowi nie przysługuje zasiłek opiekuńczy, gdyż żona pracownika wykorzystała już 14-dniowy okres opieki nad chorym 16-letnim synem. Zatem spowodowało to wyczerpanie maksymalnego okresu przysługiwania zasiłku opiekuńczego na dany rok kalendarzowy. Ze względu na wiek syna, przekraczający 14 lat, został on zaliczony do kategorii „innych członków rodziny”, podobnie jak ojciec pracownika. Skoro długość okresu przysługiwania zasiłku opiekuńczego jest niezależna od liczby osób uprawnionych do tego zasiłku, a także osób, nad którymi ma być sprawowana osobista opieka, bez znaczenia do ustalenia maksymalnego okresu zasiłkowego pozostaje fakt, że zwolnienie lekarskie zostało wystawione na innego ubezpieczonego (męża), a opieka miałaby być sprawowana nad innym niż syn członkiem rodziny (ojcem).

Podstawa prawna:

  • art. 32 ust. 1 i ust. 2, art. 33 ust. 1 i ust. 3, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »