| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wypłata zasiłku macierzyńskiego w razie przedłużenia terminowej umowy o pracę do dnia porodu

Wypłata zasiłku macierzyńskiego w razie przedłużenia terminowej umowy o pracę do dnia porodu

Jesteśmy pracodawcą uprawnionym do wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Z jedną z pracownic zawarliśmy umowę o pracę na czas określony od 1 lipca 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. Przed rozwiązaniem umowy pracownica udokumentowała, że jest w czwartym miesiącu ciąży, w związku z czym jej umowa została przedłużona do dnia porodu. Pracownica urodziła dziecko 10 października br. Jej wynagrodzenie było określone w stałej miesięcznej wysokości 4200 zł. Czy nasz zakład będzie musiał wypłacić jej zasiłek macierzyński i od jakiej podstawy go obliczyć? We wcześniejszym okresie pracownica nie korzystała ze zwolnień lekarskich.

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, a zatem przez:

  • 20 tygodni – w przypadku urodzenia 1 dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni – w przypadku urodzenia 2 dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie – w przypadku urodzenia 3 dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni – w przypadku urodzenia 4 dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni – w przypadku urodzenia 5 i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Ponadto pracownica ma prawo do wykorzystania co najmniej 2 tygodni urlopu macierzyńskiego i pobierania zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. Natomiast po porodzie urlop/zasiłek macierzyński przysługuje przez okres niewykorzystany przed porodem.

Jeżeli pracownica przed porodem nie korzystała z urlopu macierzyńskiego, to prawo do urlopu i zasiłku nabywa w dniu porodu. Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje jej tylko przez 1 dzień – jest to dzień porodu. Następnego dnia stosunek pracy rozwiązuje się. Natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego osoba ta zachowuje przez okres 20 tygodni (140 dni), tj. od 10 października 2011 r. do 27 lutego 2012 r.

Państwa zakład powinien ustalić podstawę wymiaru zasiłku i wypłacić go za okres udzielonego pracownicy urlopu macierzyńskiego – a zatem tylko za jeden dzień, tj. 10 października br. Wypłatę pozostałej części zasiłku macierzyńskiego przejmie od płatnika ZUS. Istnieje również możliwość, aby na wniosek płatnika wypłaty całości świadczenia dokonał organ rentowy. Płatnik musi w tym celu przekazać do ZUS dokumentację potwierdzającą prawo do zasiłku macierzyńskiego oraz druk Z-3 umożliwiający ustalenie prawidłowej podstawy wymiaru świadczenia przez ZUS.

Do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownicy wypłacone w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania prawa do zasiłku macierzyńskiego, tj. od października 2010 r. do września 2011 r.

Z Państwa pytania wynika, że wynagrodzenie przysługuje pracownicy w stałej miesięcznej wysokości 4200 zł, dlatego do obliczenia zasiłku macierzyńskiego należy przyjąć właśnie tę kwotę, która po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne (13,71%) wynosi 3624,18 zł.

Wyliczenie zasiłku macierzyńskiego za październik br. jest następujące:

4200 zł – (4200 zł x 13,71%) = 3624,18 zł,

3624,18 zł : 30 dni = 120,81 zł – zasiłek macierzyński za 1 dzień.

W przypadku podjęcia decyzji o wypłacie zasiłku macierzyńskiego za 1 dzień należy go wypłacić pracownicy w wysokości 120,81 zł.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK