| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Co trzeba wiedzieć o ZUS ZLA

Co trzeba wiedzieć o ZUS ZLA

Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego i jego wysokości dowodem stwierdzającym niezdolność do pracy z powodu choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA.


Jeżeli w wyniku kontroli zachodzi podejrzenie, że zaświadczenie zostało sfałszowane, zakład pracy powinien wystąpić do lekarza leczącego o wyjaśnienie sprawy.

Kontrola formalna polega również na sprawdzeniu, czy zaświadczenie zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich. W razie podejrzenia, że zostało ono wydane niezgodnie ze stosownymi przepisami, zakład pracy powinien wystąpić o wyjaśnienie sprawy do właściwej jednostki terenowej ZUS.

Wcześniejsza data ustania niezdolności

Występują przypadki, gdy po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania ubezpieczonego lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim.

Wówczas zaświadczenie lekarskie traci ważność za okres od tej daty. Lekarz orzecznik wystawia zaświadczenie na druku ZUS ZLA/K, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, wydanym w myśl art. 229 § 4 k.p.

Po otrzymaniu od lekarza orzecznika oryginału ww. zaświadczenia pracownik obowiązany jest doręczyć go pracodawcy, który otrzymuje również kopię decyzji o braku prawa do zasiłku chorobowego za zakwestionowany okres.

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK