| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Co trzeba wiedzieć o ZUS ZLA

Co trzeba wiedzieć o ZUS ZLA

Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego i jego wysokości dowodem stwierdzającym niezdolność do pracy z powodu choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA.


Zaświadczenie lekarskie może być wystawione przez lekarza psychiatrę na okres wcześniejszy niż owe 3 dni, w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność do oceny własnego postępowania.

Zaświadczenie lekarskie stwierdzające pobyt ubezpieczonego w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej wystawia się w dniu wypisania ubezpieczonego z tego zakładu. W razie pobytu ubezpieczonego w zakładzie dłuższego niż 14 dni, zaświadczenie to należy wystawiać co 14 dni w celu umożliwienia wypłaty zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby.

Co oznaczają kody literowe

W zaświadczeniu lekarz wypisuje stosowne kody literowe: A, B, C, D, E.

Oznaczają one niezdolność do pracy:

A – powstałą po przerwie, nieprzekraczającej 60 dni spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą,

B – przypadającą w okresie ciąży,

C – spowodowaną nadużyciem alkoholu,

D – spowodowaną gruźlicą,

E – spowodowaną chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Wymienione kody wpisuje się odpowiednio na oryginale i na dwóch kopiach zaświadczenia lekarskiego, a numery statystyczne choroby ustalone według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób Zdrowotnych tylko na oryginale i na drugiej kopii.
Na pisemny wniosek ubezpieczonego nie umieszcza się w zaświadczeniu lekarskim kodu B i D.

Wpisanie kodów literowych w zaświadczeniu lekarskim umożliwia płatnikowi zasiłków chorobowych prawidłowe ustalenie tzw. okresu zasiłkowego (kod A i D), wysokości zasiłku chorobowego (kod B), prawa do zasiłku chorobowego (kod C i E).

Kontrola orzekania o niezdolności

Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega kontroli lekarzy orzeczników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeżeli stwierdzone zostaną nieprawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich, a w szczególności, gdy zaświadczenie zostanie wystawione bez przeprowadzenia bezpośredniego badania ubezpieczonego, bez udokumentowania rozpoznania stanowiącego podstawę orzeczonej czasowej niezdolności do pracy, ZUS może cofnąć upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich na okres nieprzekraczający 12 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji.

Obowiązek formalnej kontroli wydawanych zaświadczeń lekarskich spoczywa także na pracodawcy. Polega ona na sprawdzeniu, czy zaświadczenie nie zostało sfałszowane.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK