REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy praca zdalna podczas izolacji domowej jest dozwolona?

Karolina Kołakowska
adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci (http://bnadwokaci.pl/), ekspert z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz ochrony danych osobowych, trener i szkoleniowiec
Izolacja a praca.
Izolacja a praca.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Izolacja a praca - coraz więcej osób chorych na COVID-19 zastanawia się, czy mogą pracować podczas izolacji domowej. Na izolacji przebywają osoby z pozytywnym wynikiem testu. Czy prawo zezwala zakażonym wirusem SARS-CoV-2 na pracę? A co z kwarantanną?

UWAGA: powstał projekt nowelizacji ustawy covidowej zezwalający na pracę zdalną podczas izolacji >>>

Autopromocja

Covid-19: czy praca zdalna podczas izolacji domowej jest dopuszczalna prawnie?

Ustawodawca zatrzymał się w połowie drogi, sankcjonując możliwość pracy zdalnej jedynie w czasie obowiązkowej kwarantanny. Ustawa „covidowa”[1] nie odpowiada na pytanie, czy dopuszczalna jest praca zdalna w trakcie izolacji domowej, mimo że to właśnie ta sytuacja budzi zdecydowanie więcej wątpliwości niż uregulowana nowelizacją kwarantanna.

Praca zdalna w okresie obowiązkowej kwarantanny

W świetle nowych przepisów, w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Regulacja ta spotkała się już ze słuszną krytyką. To, że pracownik i pracodawca mogą porozumieć się co do pracy zdalnej w okresie obowiązkowej kwarantanny i że pracownikowi przysługuje w takiej sytuacji 100% wynagrodzenia, po kilku miesiącach epidemii nie budziło niczyich wątpliwości. Jeśli więc zamiarem ustawodawcy było usuwanie wątpliwości czy ułatwienie życia przedsiębiorcom, to pominięcie kwestii możliwości żądania wykonywania pracy (wydania polecenia jej wykonywania) w okresie kwarantanny rozczarowuje.

Izolacja domowa a praca

Ustawodawca nie dostrzegł także problemów związanych z izolacją domową. To pojęcie prawne zostało wprowadzone do polskiego systemu prawnej przy pierwszej „fali epidemii”, tj. w ustawie z 31 marca br.[2] Izolacja w warunkach domowych to odosobnienie osoby chorej z przebiegiem choroby zakaźnej niewymagającej bezwzględnej hospitalizacji ze względów medycznych, w jej miejscu zamieszkania lub pobytu, w celu zapobieżenia szerzenia się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Aktualnie, na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 9 października br.[3] osoba, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest poddana obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, chyba że osoba ta została skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji.

Powyższe przepisy odpowiadają faktom – w wielu przypadkach zdiagnozowanie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nie uzasadnia hospitalizacji, a łagodny przebieg choroby pozwala na izolację w domu. Z punktu widzenia pracodawcy na tym etapie przepisy przestają jednak nadążać za rzeczywistością. Faktem, z którym muszą się aktualnie mierzyć przedsiębiorcy, jest lawinowo rosnąca absencja pracowników spowodowana pozytywnym wynikiem testu. W wielu wypadkach pracownicy czują się jednak na tyle dobrze, że sami deklarują gotowość do pracy zdalnej. Czy jest to dopuszczalne, skoro są chorzy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakażenie wirusem nie musi wykluczać pracy zdalnej

Podobnie jak w przypadku obowiązkowej kwarantanny podstawą wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązku odbycia izolacji w warunkach domowych jest informacja na internetowym koncie pacjenta o objęciu tej osoby izolacją w warunkach domowych. W mojej ocenie, podobnie jak w przypadku kwarantanny, takie uregulowanie świadczeń nie wyklucza możliwości porozumienia pracownika i pracodawcy, co do wykonywania pracy zdalnej w okresie izolacji domowej, jeśli stan zdrowia pracownika na to pozwala. Pracownik jest poddawany izolacji z powodu choroby, ale zakażenie nie przesądza, że jest niezdolny do pracy.

Jest przecież wiele chorób, które nie prowadzą nawet do czasowej niezdolności do pracy. Nie ma aktualnie takiej normy prawnej, z której wynikałoby, że pracownik chorujący na COVID-19 ma zakaz świadczenia pracy, oczywiście z zachowaniem rygorów reżimu sanitarnego i pod warunkiem, że jego stan zdrowia na to pozwala. Co więcej, ustawa z 28 października br. zmienia brzmienie art. 6 w ust. 2 pkt 1a z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w ten sposób, że na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Brak możliwości wykonywania pracy jest traktowany na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby, ale jedynie dla celów wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu choroby, tj. wynagrodzenia za okres choroby lub zasiłku chorobowego.

Brak możliwości wykonywania pracy jest traktowany na jak niezdolność do pracy z powodu choroby, ale jedynie dla celów wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu choroby (wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego).

Izolacja jak kwarantanna

W tej sytuacji, wszystkie argumenty, które do tej pory były wykorzystywane w dyskusji przemawiającej za możliwością świadczenia pracy zdalnej w okresie obowiązkowej kwarantanny, przemawiają też za możliwością pracy zdalnej w okresie izolacji w warunkach domowych, jeśli stan zdrowia chorego pracownika na to pozwala. Pracodawca i pracownik mogą porozumieć się, co do wykonywania pracy zdalnej w okresie izolacji w warunkach izolacji domowej – w takim wypadku pracownik ma prawo do 100% wynagrodzenia.

[1] Ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID­19.

[2]  Art. 2 pkt 11a dodany przez art. 8 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020.567)

[3] Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2020.1758)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    REKLAMA

    Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

    Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

    Urlop bezpłatny a zapis do PPK

    Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

    REKLAMA