REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek solidarnościowy 2020 – ile wynosi, komu przysługuje

Marta Zdanowska
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek solidarnościowy? /fot. Shutterstock
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek solidarnościowy? /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek solidarnościowy to nowe świadczenie w wysokości 1400 złotych miesięcznie, które ma być wypłacane za okres od 1 czerwca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. Jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby otrzymać dodatek solidarnościowy?

Ze względu na sytuację gospodarczą i kryzys wywołany przez COVID -19 wiele osób traci źródło utrzymania. Wprowadzenie nowego świadczenia, jakim jest dodatek solidarnościowy, ma na celu zapewnienie im finansowego wsparcia.

Autopromocja

Projekt ustawy o dodatku solidarnościowym przedstawił Prezydent Andrzej Duda. Ustawa została już przyjęta przez Sejm i skierowana do Senatu.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Komu przysługuje dodatek solidarnościowy?

Zgodnie z projektem ustawy, dodatek solidarnościowy przysługuje osobie, która straciła pracę po dniu 15 marca 2020 r. – pracodawca rozwiązał z nią umowę za wypowiedzeniem lub nie przedłużył umowy i uległa ona rozwiązaniu ze względu na upływ czasu, na który była zawarta.

Warunkiem jest, aby osoba taka w 2020 roku podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez łączny okres co najmniej 60 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek solidarnościowy – wniosek

Aby otrzymać zasiłek solidarnościowy będzie trzeba złożyć wniosek do ZUS w terminie do 31 sierpnia 2020 r. Wnioski złożone później nie będę rozpatrywane.

Co będzie zawierał wniosek?

1) dane osoby uprawnionej:

  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL, a w przypadku jego braku – rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;

2) dane pracodawcy, u którego osoba uprawniona była zatrudniona:

  • imię i nazwisko, nazwę skróconą,
  • numer NIP, a jeżeli nie nadano tego numeru – numery PESEL i REGON;

3) oświadczenie osoby uprawnionej, o spełnieniu warunków do ubiegania się o dodatek solidarnościowy
4) oświadczenie osoby uprawnionej o kwocie wypłaconego zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium, o których mowa ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, za miesiąc, w którym składany jest wniosek;
5) wskazanie rachunku płatniczego osoby uprawnionej prowadzonego w kraju lub wydanego w kraju instrumentu płatniczego;
6) inne informacje niezbędne dla ustalenia prawa do dodatku solidarnościowego;
7) podpis osoby uprawnionej.

Wnioski będą składane za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS, w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym, albo wykorzystując sposób potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych udostępniony bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w systemie teleinformatycznym.

Dodatek solidarnościowy – wysokość, zasady wypłacania

Kwota dodatku solidarnościowego to 1400 zł. za miesiąc kalendarzowy. Będzie ona wypłacana za okres nie dłuższy niż 1 czerwca 2020 r. - 31 sierpnia 2020 r., przy czym nie wcześniej niż za miesiąc kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o jego otrzymanie.

Rada Ministrów będzie mogła jednak wydać rozporządzenie wydłużające ten okres, biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy.

ZUS wypłaci uprawnionym świadczenie w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania.

Wypłata dodatku solidarnościowego nastąpi w terminach miesięcznych, w formie bezgotówkowej na wskazany rachunek płatniczy osoby uprawnionej prowadzony w kraju lub wydany w kraju instrument płatniczy.

Dodatek solidarnościowy nie będzie podlegał potrąceniu ani egzekucji.

Dodatek solidarnościowy a zasiłek dla bezrobotnych

W przypadku nabycia prawa do dodatku solidarnościowego, prawo do zasiłku dla bezrobotnych ulega zawieszeniu z mocy prawa na okres od dnia nabycia prawa do dodatku solidarnościowego do dnia jego utraty. Oznacza to, że za ten okres zasiłek dla bezrobotnych nie będzie wypłacany. Okresu pobierania dodatku solidarnościowego nie będzie się więc wliczać do okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Nabycie prawa do dodatku solidarnościowego nie stanowi jednak przeszkody do nabycia lub posiadania statusu bezrobotnego.

Analogicznie do zasiłku dla bezrobotnych w przypadku nabycia prawa do dodatku solidarnościowego zawieszeniu ulegnie prawo bezrobotnego do stypendium wypłacanego z Funduszu Pracy. Stypendium to jest wypłacane w okresie odbywania przez niego przygotowania zawodowego w miejscu pracy lub w okresie odbywania szkolenia, stażu u pracodawcy oraz w okresie nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej albo w szkole wyższej, do której uczęszcza w systemie wieczorowym lub zaocznym.

W przypadku pobrania zasiłku dla bezrobotnych lub wskazanego wyżej stypendium, w miesiącu złożenia wniosku o dodatek solidarnościowy, kwota dodatku solidarnościowego będzie odpowiednio pomniejszona o kwotę już wypłaconych świadczeń.

Dodatek solidarnościowy a uprawnienia pracownicze

Okres pobierania dodatku solidarnościowego wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych.

Okresów pobierania dodatku solidarnościowego nie wlicza się jednak do:

  • okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego;

stażu pracy wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.

Pobierający dodatek będą objęci ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym a także zdrowotnym.

Dodatek solidarnościowy tratowany jako dochód

Należy zwrócić uwagę, że uzyskanie dodatku solidarnościowego stanowi uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów i będzie uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych na okresy zasiłkowe od dnia 1 listopada 2019 r. do dnia 31 października 2021 r.

Dodatek solidarnościowy to także dochód w rozumieniu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Utrata dodatku solidarnościowego będzie brana pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okresy świadczeniowe od dnia 1 października 2019 r. do dnia 30 września 2021 r. Zaś uzyskanie tego dodatku uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okresy świadczeniowe od dnia 1 października 2019 r. do dnia 30 września 2021 r.

Kwota dodatku solidarnościowego będzie jednak zwolniona z podatku dochodowego.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 4 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 (etap legislacyjny – ustawa skierowana do Senatu)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    REKLAMA

    Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

    Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

    Urlop bezpłatny a zapis do PPK

    Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

    REKLAMA