REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zawieszenie wypłaty premii miesięcznych wpływa na podstawę wymiaru zasiłku

Bożena Goliszewska

REKLAMA

Z powodu strat, jakie nasza firma poniosła na skutek powodzi, zawarliśmy z przedstawicielami pracowników porozumienie o zawieszeniu od lipca na 2 lata wypłaty miesięcznych premii. Premie te były przyznane na podstawie regulacji zawartych w regulaminie wynagrodzeń. Czy wypłacone dotąd premie mamy uwzględniać ustalając podstawę wymiaru zasiłków, do których prawo powstanie po 30 czerwca? Czy musimy przeliczyć od lipca wysokość zasiłków, które zaczęliśmy wypłacać przed 1 lipca?

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego za okres od daty zawieszenia wypłaty premii miesięcznych należy ustalić z wyłączeniem tego składnika. Należy również przeliczyć ponownie wysokość świadczeń, które zaczęli Państwo wypłacać przed 1 lipca br., należnych za okres po 30 czerwca br.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Jeśli pracownicy otrzymują poza wynagrodzeniem zasadniczym miesięczne premie, wliczanie tych premii do podstawy wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy zależy od charakteru tego składnika wynagrodzenia. Jeśli zapisy wewnątrzzakładowe jasno wskazują, że pracownik zachowuje prawo do premii w okresie pobierania zasiłku, nie należy jej uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku. Premię można uwzględnić ustalając wysokość zasiłku tylko wtedy, gdy nie przysługuje za czas niezdolności do pracy lub przysługuje w obniżonej wysokości (art. 41 ustawy zasiłkowej, zob. wyrok TK z 24 czerwca 2008 r., SK 16/06).

Premię należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków również wtedy, gdy pracodawca nie uregulował okresów, za jakie ona przysługuje, ani sposobów jej pomniejszania za okresy pobierania zasiłków. W takiej sytuacji premię należy przyjmować w wysokości faktycznie wypłaconej (bez uzupełniania w razie otrzymania jej w niższej wysokości w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy).

Przyznanie nieobowiązkowych dodatkowych składników wynagrodzenia, m.in. premii, jest prawem, a nie obowiązkiem pracodawcy. W razie wystąpienia czynników losowych, które negatywnie wpłynęły na kondycję finansową pracodawcy, może on zawiesić stosowanie wewnątrzzakładowych regulacji dotyczących m.in. wypłaty np. premii na podstawie porozumienia zawartego ze związkami zawodowymi lub w przypadku ich braku z przedstawicielami pracowników. Zawieszenie przepisów wewnątrzzakładowych nie może trwać dłużej niż przez okres 3 lat (np. premia kwartalna, roczna, regulaminowa).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawieszając składnik wynagrodzenia gwarantowany pracownikom w regulaminie wynagradzania, pracodawca przekazuje porozumienie zawarte z przedstawicielami pracowników w tej sprawie właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.

W omawianym przypadku, gdy podjęli Państwo decyzję o zawieszeniu wypłaty premii miesięcznych od 1 lipca, podstawę wymiaru zasiłków należnych po 30 czerwca br. należy ustalać z wyłączeniem tego składnika. Premia miesięczna jest bowiem składnikiem przysługującym do określonego terminu (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Konieczność wyłączenia premii z obliczeń wynika z tego, że składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu, nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie również do składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu (art. 41 ust. 2–3 ustawy zasiłkowej).

Potwierdza to ZUS w komentarzu do wybranych zagadnień z ustawy zasiłkowej, gdzie w pkt 167 wskazuje: „W razie podjęcia przez zakład pracy decyzji o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia od określonej daty, podstawę wymiaru zasiłku przysługującego za okres od tej daty ustala się z wyłączeniem tego składnika”. Mimo że mowa jest o zaprzestaniu wypłaty składnika, to zasada ta ma również zastosowanie w przypadku zawieszenia wypłaty składnika wynagrodzenia – ponieważ jest to zaprzestanie jego wypłaty na pewien okres.

Oznacza to, że w związku z zawieszeniem wypłaty premii nie można jej uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń należnych za czas niezdolności do pracy po 30 czerwca br. Wyłączenie premii z podstawy wymiaru świadczeń od 1 lipca br. dotyczy zarówno sytuacji, gdy prawo do świadczenia powstało po 30 czerwca br., jak i przed 1 lipca br.

PRZYKŁAD

Pracownik dostarczył pracodawcy zaświadczenia lekarskie potwierdzające niezdolność do pracy w okresie od 9 kwietnia do 10 lipca br. Pracownik jest wynagradzany stałym wynagrodzeniem zasadniczym oraz premią miesięczną. Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego zostało uwzględnione przeciętne wynagrodzenie pracownika za okres od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r. oraz premie miesięczne wypłacone za ten okres. Pracodawca zawiesił, w porozumieniu z przedstawicielami pracowników, od lipca br. na okres 2 lat wypłatę premii miesięcznej w związku ze złą kondycją finansową firmy. W związku z tym premia miesięczna powinna zostać wyłączona z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi za okres od 1 do 10 lipca.


Zasada wyłączenia miesięcznej premii z podstawy wymiaru zasiłku nie miałaby zastosowania, gdyby premia ta została włączona do innego składnika wynagrodzenia pracownika (choćby tylko w części).

PRZYKŁAD

Pracownik stał się niezdolny do pracy od 11 czerwca 2010 r. Dostarczył zwolnienie lekarskie do 20 sierpnia. Wynagrodzenie pracownika składa się ze stałej stawki miesięcznej, premii regulaminowej wypłacanej miesięcznie oraz dodatku funkcyjnego. Ustalając podstawę wymiaru świadczenia za czas choroby należy uwzględnić przeciętne wynagrodzenie pracownika za okres od czerwca 2009 r. do maja 2010 r. oraz premie regulaminowe i dodatek funkcyjny wypłacone za ten okres. Od 1 lipca pracodawca zmienił zasady wynagradzania pracowników i włączył dodatek funkcyjny do wynagrodzenia zasadniczego. Zmiana zasad wynagradzania nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego od 1 lipca.

Podstawa prawna

  • art. 41 ust. 1 i ust. 2, art. 42 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 91 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    REKLAMA

    Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

    Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

    Urlop bezpłatny a zapis do PPK

    Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

    REKLAMA