| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS

Każdy, kto pobrał nienależne świadczenie z ZUS, musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu. W istocie obowiązek zwrotu takich świadczeń ma charakter bezpodstawnego wzbogacenia.

Osoba zobowiązana do zwrotu

Nie zawsze też zobowiązaną do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń będzie osoba, która je faktycznie pobrała. Z przepisu art. 84 ust. 6 usus wynika, że jeżeli pobranie nienależnych świadczeń zostało spowodowane przekazaniem przez płatnika składek lub inny podmiot nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość, obowiązek zwrotu tych świadczeń wraz z odsetkami ustawowymi obciąża odpowiednio płatnika składek lub ten inny podmiot.

Okres, za który można żądać zwrotu

Przepisy określają też maksymalny okres, za który ZUS może żądać zwrotu nienależnie pobranych świadczeń (art. 84 ust. 3 usus). Nie można żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych za okres dłuższy niż ostatnie 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ wypłacający świadczenia o zajściu okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, a mimo to świadczenia były nadal wypłacane, a w pozostałych przypadkach - za okres dłuższy niż ostatnie 3 lata. Regulację szczególną w tej kwestii zawiera zaś art. 138 ust. 5 ustawy emerytalnej, dotyczący rozliczenia (zawieszenia lub zmniejszenia) emerytury lub renty w związku z osiąganiem określonych przychodów.

Zasady szczególne

Z ustawy o sus wynika też, że kwoty nienależnie pobranych świadczeń ustalone prawomocną decyzją oraz kwoty odsetek i kosztów upomnienia, zwane należnościami z tytułu nienależnie pobranych świadczeń, podlegają potrąceniu z wypłacanych świadczeń, a jeżeli prawo do świadczeń nie istnieje - ściągnięciu w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji (art. 84 ust. 4 usus). Przepisy statuują też możliwość zabezpieczania nienależnie pobranych świadczeń hipoteką przymusową i ustawowym prawem zastawu, określają termin i zasady ich przedawnienia oraz wskazują sposób rozliczenia wpłaty na poczet nienależnie pobranych świadczeń dokonanej w niepełnej wysokości (art. 84 ust. 4a, 7 i 8e usus).

Odstąpienie od żądania zwrotu

Nie zawsze jednak ZUS będzie dochodzić należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń.

Zakład może odstąpić od żądania zwrotu należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, odroczyć termin ich płatności albo rozłożyć je na raty, jeżeli:

• zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności lub

• kwota nienależnie pobranych świadczeń nie przewyższa kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK