| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy wykonawca pracy nakładczej podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu

Kiedy wykonawca pracy nakładczej podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu

Jeżeli faktycznie praca na podstawie umowy o pracę nakładczą jest wykonywana tylko w szczątkowym zakresie, taka umowa może zostać uznana za niezgodną z zasadami uczciwego obrotu i przez to nieważną. Taka umowa nie rodzi też skutków w zakresie ubezpieczeń społecznych (wyrok Sądu Najwyższego z 9 stycznia 2008 r., III UK 75/07).

Sądy I i II instancji oddaliły kolejno odwołanie i apelację. Sąd I instancji uznał umowę za zawartą w celu obejścia prawa i przez to nieważną z mocy prawa. Choć praca była wykonywana (co udowodniono w procesie), to jednak sąd stwierdził, że nie to było celem umowy. Sąd apelacyjny, choć zgodził się z sentencją wyroku, uznał, że nie obejście prawa (a więc nie naruszenie art. 58 k.c.) było decydujące do uznania umowy o pracę nakładczą za nieważną, ale fakt, że Edyta M. nie wykonała nawet 10% normy pracy wskazanej w umowie. To świadczy zaś o tym, że umowę zawarto wyłącznie w celu uniknięcia ubezpieczenia z działalności gospodarczej, czyli w celu sprzecznym z zasadami uczciwego obrotu (z zasadami współżycia społecznego - art. 5 k.c.). Skargę kasacyjną złożyła również powódka.

Sąd Najwyższy skargę tę jednak oddalił. Uzasadniając orzeczenie wskazał, że do umowy o pracę nakładczą stosuje się wprost przepisy Kodeksu cywilnego. Można więc jej ważność rozpatrywać w kontekście zasad współżycia społecznego. Tylko niektóre uprawnienia pracownicze przysługują wykonawcom na podstawie przepisów szczególnych. Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. rozszerza tylko gwarancje prawa pracy na tę grupę osób. Ale nie jest to umowa o pracę.

Strony, działając w porozumieniu wykonywały w miesiącu niespełna 10% umownej normy, co wyraźnie świadczy o jej pozorności. Strony nie były zainteresowane pełnym wykonaniem norm umownych. Skarżąca nie ponosiła żadnych dodatkowych kosztów (np. urlopu wypoczynkowego).

Umowa została więc zawarta dla pozoru, dlatego jest nieważna i nie może rodzić skutków ubezpieczeniowych. Zarazem, w ocenie Sądu Najwyższego, zostały naruszone wszelkie zasady współżycia społecznego. Nie można uznać, że wykonawca podlega ubezpieczeniom społecznym za 5 zł miesięcznie.

Umowa o pracę nakładczą powinna być wykonywana w takim zakresie, aby wykonawca mógł otrzymać wynagrodzenie w kwocie co najmniej 50% płacy minimalnej. Tyle pracy nakładca powinien zapewnić wykonawcy. Jeżeli strony nie zamierzały nawet w takim zakresie realizować umowy o pracę nakładczą, to taka umowa nie stanowi podstawy do zmiany tytułu ubezpieczeń społecznych - stwierdził Sąd Najwyższy. W takim przypadku wykonawca prowadzący jednocześnie działalność pozarolniczą powinien być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem z tytułu tej działalności.

Michał Culepa

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »