| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Działalność gospodarcza i kontrakt menedżerski - jakie ubezpieczenia?

Działalność gospodarcza i kontrakt menedżerski - jakie ubezpieczenia?

Czy przy zgłoszeniu do ubezpieczeń osoby, która ma wpis do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, oraz osoby, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą okoliczności te mają jakieś znaczenie? Z jakiego tytułu i jakim ubezpieczeniom będą podlegać nowo zatrudnieni menedżerowie?

W przedstawionej sytuacji pierwszy z menedżerów musi zostać zgłoszony przez Państwa do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego. Będą Państwo musieli również – pod ustawowymi warunkami – opłacać za niego składki na Fundusz Pracy i FGŚP. Z tytułu zawartego kontraktu osoba ta, na swój wniosek, będzie mogła zostać zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli menedżer zdecyduje się przystąpić dobrowolnie do tego ubezpieczenia, podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe będzie w jego przypadku ograniczona do kwoty 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (do 31 grudnia 2013 r.), a od 1 stycznia 2014 r. nie będzie mogła przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w tym roku. Podstawę wymiaru składek menedżera będzie stanowić przychód uzyskiwany z tytułu zawartego kontraktu. Należy przy tym pamiętać o rocznym ograniczeniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (w 2013 r. – 111 390 zł).

Drugi z zatrudnionych przez Państwa menedżerów podlegał dotychczas obowiązkowym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Ponieważ z tytułu kontraktu menedżerskiego prawdopodobnie uzyska przychód znacznie przekraczający obowiązującą go minimalną podstawę wymiaru składek z tytułu prowadzonej działalności, obowiązkowo powinni Państwo zgłosić go tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Menedżer może jednak z tytułu kontraktu przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych (w takiej sytuacji obowiązkowa będzie za niego składka wypadkowa), ale może też zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń i przystąpić do nich z kontraktu. Wtedy, na wniosek menedżera, zgłoszą go Państwo do ubezpieczeń na ogólnych zasadach dotyczących zleceniobiorców.

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Sposobie na Płace >>>

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu ubezpieczeń społecznych, redaktor MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, autorka licznych publikacji i opracowań z zakresu składkowego, były wieloletni pracownik ZUS

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Działalność gospodarcza i kontrakt menedżerski - jakie ubezpieczenia? /Fot. Fotolia
Działalność gospodarcza i kontrakt menedżerski - jakie ubezpieczenia? /Fot. Fotolia

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK