| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy można opłacać w Polsce składki za oddelegowanego cudzoziemca

Czy można opłacać w Polsce składki za oddelegowanego cudzoziemca

W maju 2009 r. zamierzamy wejść ze swoimi produktami na rynek hiszpański. Od września 2009 r. zatrudniamy Hiszpana. W Polsce przechodzi szkolenia związane ze swoimi przyszłymi obowiązkami służbowymi. W kwietniu osoba ta zostanie oddelegowana do pracy w Hiszpanii. Jest zgłoszona do ZUS jako pracownik. Czy wysłanie obywatela Hiszpanii do pracy w Hiszpanii jest oddelegowaniem? Czy możemy opłacać za tę osobę składki w ZUS? Czy powinniśmy zgłosić ją do hiszpańskiego ubezpieczenia?

PRZYKŁAD

Spółka, która zajmuje się pośrednictwem i doradztwem kredytowym, otworzyła w 2008 r. nowy odział na Łotwie. W kwietniu 2008 r. oddelegowała tam Zbigniewa P. zatrudnionego w charakterze koordynatora w dziale HR. Miał on przeprowadzać rekrutację pracowników na łotewskim rynku oraz nawiązywać współpracę z miejscowymi firmami szkoleniowo-treningowymi. Zbigniew P. wykonał swoje zadanie i wrócił do Polski 15 listopada 2008 r. Tego samego dnia pracę na Łotwie rozpoczął Mirosław M. - kierownik działu produktów hipotecznych. Zadaniem Mirosława M. jest rozwój sprzedaży kredytów hipotecznych na rynku łotewskim. Mimo że jeden pracownik wrócił z Łotwy i jeden wyjechał na Łotwę w tym samym czasie, to nie jest to zastępstwo. Zadania wykonywane przez pracowników nie są ze sobą powiązane. Wyjazdy pracowników są spowodowane organizowaniem oddziału na nowym rynku.

Jeżeli pracownik, który jest oddelegowany, ma zastąpić innego pracownika, to czas oddelegowania obydwu pracowników sumuje się.

PRZYKŁAD

Mirosław M. pracujący na stanowisku kierownika działu produktów hipotecznych został 15 listopada 2008 r. oddelegowany na Łotwę. Czas oddelegowania miał wynosić 12 miesięcy. Jednak 15 stycznia br. Mirosław M. z przyczyn osobistych wrócił do Polski. Nowym kierownikiem działu produktów hipotecznych został Andrzej B. ZUS poświadczył formularz E-101 na maksymalny okres od 15 stycznia do 14 listopada 2009 r. (10 miesięcy), ponieważ Andrzej B. zastępuje pracownika wcześniej oddelegowanego (od 15 listopada 2008 r. do 14 stycznia 2009 r.).

Spełnienie drugiego z warunków zależy od Państwa planów rozwoju oddziału w Hiszpanii. Jeżeli od początku zakładają Państwo, że oddelegowanie będzie trwało ponad 12 miesięcy, to ZUS nie poświadczy formularza E-101.

II sposób - porozumienie wyjątkowe

Zawarcie porozumienia wyjątkowego jest rozwiązaniem, kiedy firma zakłada oddelegowanie pracownika od razu na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Porozumienie oznacza, że kraj oddelegowania pracownika zgadza się na wyłączenie z ubezpieczeń obowiązujących w tym państwie przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Z propozycją o podpisanie porozumienia tymczasowego powinni Państwo wystąpić do Centrali ZUS, która będzie pośredniczyła w zawieraniu porozumienia z hiszpańską instytucją ubezpieczeniową. Z wnioskiem można wystąpić bezpośrednio do instytucji hiszpańskiej. Jednak porozumienie jest zawierane między centralą ZUS a hiszpańską instytucją ubezpieczeniową. Porozumienie wyjątkowe polega na tym, że dwie wyznaczone instytucje, z różnych krajów, umawiają się, że wobec wskazanych we wniosku osób i w ich interesie, będą stosowane przepisy dotyczące zabezpieczenia społecznego innego, niż wynika to z zasad koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Porozumienie wyjątkowe można zawrzeć maksymalnie na 5 lat - wliczając w to wcześniejsze okresy oddelegowania (np. na podstawie formularza E-101 wydanego przez ZUS lub formularza E-102). We wniosku do Centrali ZUS dodatkowo powinni Państwo przedstawić sytuację życiową pracownika, która przemawia za zawarciem porozumienia, np. zawarcie związku małżeńskiego z Polką. Takie argumenty zwiększają szansę na pomyślne i szybkie podpisanie porozumienia.

Podstawa prawna

  • art. 14 i art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych i ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK