| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy w liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać osoby przebywające na urlopach wychowawczych

Czy w liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać osoby przebywające na urlopach wychowawczych

Od początku powstania firmy zawsze dokonywaliśmy wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jednak stan zatrudnienia był o połowę większy. Czy w 2008 r. roku nasza firma będzie nadal zobowiązana do wypłacania zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, jeżeli obecnie zatrudniamy 21 pracowników, w tym 2 pracownice, które przebywają na urlopie wychowawczym?

PRZYKŁAD

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie w związku z chorobą dziecka. Zaświadczenie obejmuje okres od 24 grudnia br. do 5 stycznia 2008 r. W 2007 r. zakład pracy był uprawniony do naliczania swoim pracownikom świadczeń chorobowych, jednak od 2008 r. obowiązki te przejmuje ZUS ze względu na liczbę osób zatrudnionych w zakładzie, która na 30 listopada 2007 r. wynosiła 15 osób. Zakład pracy ustala prawo i wypłaca zasiłek opiekuńczy od 24 do 31 grudnia 2007 r. Dalszą wypłatę zasiłków, tj. od 1 do 5 stycznia 2008 r. zakład pracy ma obowiązek przekazać do właściwej jednostki ZUS. Pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za 2007 r. wypłacany przez zakład pracy, a następnie za 2008 r. przez ZUS. Płatnik składek po wypłaceniu zasiłku opiekuńczego przekazuje oryginał zaświadczenia ZUS ZLA do właściwego ZUS, pozostawiając w aktach potwierdzoną kopię tego zaświadczenia. Ponadto przekazuje wniosek ubezpieczonego o uzyskanie zasiłku opiekuńczego Z-15 oraz zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Podstawa prawna:

  • art. 61, ust. 1-3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 4, § 18 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »