| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Określenie zasad wypłaty odszkodowania przez ZUS

Określenie zasad wypłaty odszkodowania przez ZUS

W sprawach przeciwko ZUS o odszkodowanie z tytułu nieterminowego przekazywania opłaconych przez płatników składek emerytalnych do OFE ubezpieczony powinien – poza określeniem wartości tych składek – sprecyzować, na jakich zasadach odszkodowanie powinno być wypłacone (postanowienie Sądu Najwyższego z 6 lipca 2011 r., II UZP 4/11).

Rozstrzygnięcie SN

Sąd Najwyższy odmówił wydania uchwały. Wprawdzie sprawa odpowiedzialności odszkodowawczej za nieprzekazanie przez ZUS składek do OFE nie jest błaha, ale pytanie prawne dotyczy tego, jaki sąd ma rozpoznać sprawę. W tym przypadku właściwy jest sąd ubezpieczeń społecznych, co zresztą przyznał pytający sąd apelacyjny, kierując sprawę do rozpoznania przez taki sąd na podstawie wydanego przez siebie postanowienia.

Trudność w rozstrzygnięciu tej sprawy polega jednak przede wszystkim na tym, że nie jest jasne, z jakim żądaniem powódka wystąpiła do sądu – czy chodzi o przekazanie wyliczonej przez nią kwoty składek z odsetkami do OFE, czy o wypłatę odszkodowania do rąk własnych. Dopiero po sprecyzowaniu rodzaju żądania sąd powinien się nim zająć.

Wnioski z orzeczenia

Odpowiedzialność ZUS za nieterminowe przekazywanie składek do OFE nie podlega wątpliwości, ale w stosunku do określonego ubezpieczonego skutki wspomnianego niezachowania terminu nie mogą zostać ustalone, jeśli osoba zainteresowana nie skonkretyzuje w pozwie swoich żądań (przekaz do OFE czy wypłata w gotówce). Samo podanie utraconej sumy pieniędzy z winy ZUS nie wystarczy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK