| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Korekta dokumentów rozliczeniowych do ZUS po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy

Korekta dokumentów rozliczeniowych do ZUS po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy

Pracownik w czasie przerwy w pracy wyszedł na polecenie kierownika do apteki kupić środki przeciwbólowe do apteczki. Po drodze złamał nogę. Jest na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca ma wątpliwości, czy zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy. W związku z tym ciągle trwają ustalenia z powołanym zespołem powypadkowym. W międzyczasie nadszedł termin wypłaty wynagrodzeń. Wypłaciłam więc pracownikowi wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego (zamiast z wypadkowego). Jak prawidłowo skorygować dokumenty do ZUS i przeliczyć świadczenia, jeżeli pracodawca zatwierdzi protokół powypadkowy i zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy pracy?

Za lipiec br. pracodawca musi złożyć w ZUS następujące dokumenty korygujące:

raport ZUS RSA z kodem świadczenia/przerwy 314 i kwotą zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego 2935,70 zł,

raport ZUS RCA z kodem pracowniczym 01 10 00 oraz zerową podstawą wymiaru składki zdrowotnej i zerową kwotą składki,

deklarację ZUS DRA – w deklaracji płatnik powinien rozliczyć w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne różnicę między wypłaconym już zasiłkiem chorobowym z ubezpieczenia chorobowego, który został odliczony w pierwotnej deklaracji, a zasiłkiem z ubezpieczenia wypadkowego, czyli kwotę 1799,30 zł (2935,70 zł – 1136,40 zł).

W raporcie ZUS RSA za sierpień br. pracodawca będzie natomiast musiał wykazać kwotę wypłaconego wyrównania (733,77 zł) z kodem świadczenia/przerwy 318 i okresem lipcowej niezdolności do pracy (okresem, za który przysługiwało wyrównanie). W deklaracji ZUS DRA za sierpień br. płatnik rozliczy to wyrównanie w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne należnych za sierpień.

Po skorygowaniu dokumentów rozliczeniowych powstała nadpłata składki na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie 161,94 zł. Pracodawca musi ją zwrócić pracownikowi.

Równocześnie powstała niedopłata zaliczki na podatek w kwocie 160 zł (482 zł – 322 zł).

W zeznaniu rocznym za 2011 r. pracownik musi:

doliczyć do podatku kwotę 139,45 zł – tj. część składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczoną wcześniej od zaliczki,

zmniejszyć wysokość kosztów uzyskania przychodów przysługujących za 2011 r. o 1-miesięczne koszty, tj. o 111,25 zł.

W informacji PIT-11 płatnik wykaże taką kwotę kosztów uzyskania, jaką w ciągu roku faktycznie potrącił. Powinien więc poinstruować pracownika o konieczności doliczenia do podatku składki zdrowotnej i odjęcia jednej normy kosztów w zeznaniu rocznym.

Podstawa prawna

  • art. 3 ust. 3, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 8, art. 9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444 ze zm.),
  • art. 20 ust. 1, art. 45 ust. 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1, ust. 5, ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK