| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy data wypłacenia przychodu z umowy zlecenia wpływa na tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Kiedy data wypłacenia przychodu z umowy zlecenia wpływa na tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tytułu działalności opłacałem składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia 2007 r. ubezpieczeniom społecznym podlegam jako zleceniobiorca, ponieważ podstawa wymiaru składek z umowy zlecenia była w każdym miesiącu wyższa od podstawy z działalności. Dotychczas zawierałem umowy na miesiąc i co miesiąc otrzymywałem z tego tytułu wynagrodzenie. Od 1 sierpnia br. wykonuję umowę zlecenia zawartą na 3 miesiące. Zgodnie z umową całość wynagrodzenia z tego tytułu (3000 zł) otrzymam w październiku. Z jakiego tytułu będę podlegać ubezpieczeniom społecznym w sierpniu, wrześniu i październiku?


WAŻNE!
Wypłacenie przychodu po zakończeniu umowy zlecenia powoduje, że ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe z tytułu działalności gospodarczej.

Przykład:
Jan W. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, dla której minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynosi 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W lipcu 2007 r. wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia.
Wynagrodzenie za tę pracę w wysokości 2200 zł otrzymał, zgodnie z umową, w sierpniu br. Nie mógł wybrać umowy zlecenia jako tytułu do ubezpieczeń w lipcu, ponieważ podstawa wymiaru składek z tej umowy wynosiła 0 zł.
Umowy zlecenia nie może też wybrać jako tytułu do tych ubezpieczeń w sierpniu, ponieważ umowa była zawarta tylko na lipiec i w sierpniu istnieje jeden tytuł do ubezpieczeń – działalność gospodarcza.


Podstawa prawna:
• art. 9 ust. 2a, art. 41, art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »