| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy i agenta

Ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy i agenta

Zleceniobiorców i agentów przedsiębiorca powinien zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, bez względu na długość okresu, na jaki ich zatrudnił. Gdyby jednak podlegali tym ubezpieczeniom z kilku tytułów, to zachodzą okoliczności wyłączające ten obowiązek.


Jeżeli uczeń szkoły ponadpodstawowej przedstawi zaświadczenie o tym, że został przyjęty na studia wyższe, to wówczas ze swoich przywilejów ubezpieczeniowych korzysta aż do 30 września.
Natomiast status studenta zwalnia z obowiązku ubezpieczeń do dnia ukończenia studiów.

Na zleceniu u własnego pracodawcy

Jeżeli jednak zleceniobiorca, agent lub osoba świadcząca usługi są zatrudnieni na podstawie umowy zawartej z własnym pracodawcą, to wówczas zawsze podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dla celów tych ubezpieczeń traktowani są bowiem tak jak pracownicy, bez względu na to, na jak długi okres została z nimi zawarta umowa.

Na obowiązek ubezpieczenia w tym przypadku nie ma żadnego wpływu fakt, że osoby te są uczniami, studentami bądź mają ustalone prawo do emerytury albo renty.

Traktowanie tych osób jak pracowników dla celów ubezpieczenia społecznego w praktyce oznacza, że podstawę wymiaru składek oblicza się od łącznej sumy wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia, agencyjnej albo świadczenia innych usług.

Zleceniobiorca dodatkowo dorabia

Osoby, które dodatkowo dorabiają na kilku umowach zlecenia lub o dzieło, określa się jako mające kilka tytułów do ubezpieczeń. Przyjmuje się, że są oni obowiązkowo ubezpieczeni z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Mogą jednak zmienić tytuł ubezpieczeń. Na swój wniosek dobrowolnie mogą zostać objęci dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym również z innych tytułów: wszystkich pozostałych albo wybranych przez siebie.

WARTO WIEDZIEĆ
Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym zleceniobiorca podlega od dnia oznaczonego w umowie jako rozpoczynający jej wykonywanie.

Gdyby jednak zleceniobiorca albo agent jednocześnie prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą, to wówczas w pewnych przypadkach zostaje obowiązkowo objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z tytułu tej działalności.

Zasada taka obowiązuje od 1 listopada 2005 r., od kiedy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Natomiast zawsze taka osoba ma prawo wystąpić z wnioskiem o objęcie jej ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług.

Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia na zleceniu lub na umowie agencyjnej emeryta lub rencistę, który dodatkowo nie jest jeszcze zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to wówczas jest on objęty obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Zasada ta dotyczy jedynie emerytów i rencistów, z którymi umowy zostały zawarte po 13 stycznia 2000 r. Gdyby wykonywali pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniobiorcę, to wówczas w razie takiego dobrowolnego przystąpienia do tych ubezpieczeń obowiązkowo muszą przystąpić do ubezpieczenia wypadkowego. Natomiast nie będą mogli przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK