| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakim ubezpieczeniom podlega osoba, która pracuje u dwóch przedsiębiorców prowadzących działalność na podstawie umów franczyzy zawartych z tym samym franczyzodawcą

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba, która pracuje u dwóch przedsiębiorców prowadzących działalność na podstawie umów franczyzy zawartych z tym samym franczyzodawcą

Prowadzę na podstawie umowy franczyzy jedną z restauracji w sieci Mc Donald’s. Chcemy podpisać umowę zlecenia z osobą, która już pracuje w innej restauracji na podstawie umowy o pracę. Przy czym ta restauracja również należy do sieci Mc Donald’s i także działa na podstawie umowy franczyzy podpisanej z tym samym podmiotem. Czy w tej sytuacji zatrudniona przez nas osoba będzie podlegać ubezpieczeniom jako zleceniobiorca? Czy ZUS może uznać, że w związku z tym, że osoba pracuje w restauracjach należących do tej samej sieci (w jednej na umowę o pracę, a w drugiej na zlecenie), należy ją traktować jak pracownika?

Oznacza to, że osoba, którą chcą Państwo zatrudnić na podstawie umowy zlecenia, pracuje na podstawie umowy o pracę zawartej z odrębnym podmiotem. Zatem z tytułu umowy zlecenia powinna ona zostać zgłoszona do ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorca. Jej równoczesne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę może jednak wpływać na obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od przychodów z umowy zlecenia.

W przypadku gdy jedna osoba pracuje równocześnie na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia, dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. Od przychodów z umowy zlecenia nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, gdy podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia z tytułu umowy o pracę jest – w przeliczeniu na okres miesiąca – co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia (w 2009 r. – 1276 zł lub 1020,80 zł dla pracowników w pierwszym roku ubezpieczenia). Jeśli jednak podstawa wymiaru składek z umowy o pracę jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, składki na ubezpieczenia społeczne będą musiały być opłacane również od przychodów ze zlecenia.

Niezależnie od podstawy wymiaru składek z umowy o pracę, od przychodów ze zlecenia będą Państwo musieli odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna

  • art. 9 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 69 ust. 1, art. 82 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »