| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 2)

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 2)

Za członka rodziny nie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Stąd też zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego nie powoduje żadnych obciążeń finansowych.

W przypadku dzieci (wnuków) należy pamiętać, że po ukończeniu 18 lat osoby te mogą być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego (lub wciąż ubezpieczone jako członkowie rodziny) jedynie wówczas, gdy nadal się kształcą. W takiej sytuacji status członka rodziny zachowują przez cały okres nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26 lat.

Jako członek rodziny może być zgłoszona osoba kształcąca się w uczelni (szkole) publicznej, jak i niepublicznej. Spośród studentów jako członkowie rodziny mogą być zgłoszeni zarówno studenci studiów dziennych, jak i studiów zaocznych czy wieczorowych. W przypadku zgłaszania studenta (ucznia) do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny nie jest również istotne to, czy dana uczelnia (szkoła) znajduje się na terenie Polski. Warto zwrócić uwagę, że w okresie urlopu dziekańskiego student zachowuje status studenta i związane z tym uprawnienia, a zatem powinien być nadal traktowany jak osoba kształcąca się.

Jeśli dziecko ukończyło studia, np. w wieku 25 lat, to z datą ukończenia studiów traci status członka rodziny (osoba, która zgłosiła dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jest zobowiązana do jego wyrejestrowania z tego ubezpieczenia).

W przypadku studenta bądź ucznia, którego małżonek jest osobą objętą obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym (ewentualnie ma zawartą z funduszem umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego), pierwszeństwo powinno mieć zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego jako małżonka osoby ubezpieczonej. Wspomniany student (uczeń) nie powinien natomiast być nadal zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica. A zatem z chwilą zgłoszenia studenta (ucznia) do ubezpieczenia zdrowotnego jako małżonka osoby ubezpieczonej - należy go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako dziecko osoby ubezpieczonej. Z dniem zawarcia przez osobę kształcącą się małżeństwa - najbliższą osobą ubezpieczoną, na której ciąży obowiązek zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, jest małżonek takiej osoby, a nie jej rodzic. Na rodzicu spoczywa obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego jedynie wówczas, gdy nie może być ono zgłoszone przez swojego małżonka. Dlatego jeśli np. student zawrze związek małżeński, ale jego małżonek nie jest objęty obowiązkowym (lub dobrowolnym) ubezpieczeniem zdrowotnym - to student ten może być nadal zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica. Sytuacja taka może mieć miejsce np. wówczas, gdy mąż studentki zgłoszonej do ubezpieczenia zdrowotnego jako dziecko osoby ubezpieczonej jest również studentem pozostającym na utrzymaniu rodziców (i jest zgłoszony do ubezpieczenia przez jednego ze swoich rodziców). Mimo zawarcia małżeństwa każdy ze wspomnianych studentów nadal posiada ubezpieczenie zdrowotne jako dziecko osoby odprowadzającej składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Należy podkreślić, że jeśli np. studentka zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica urodzi dziecko, wówczas rodzic ten powinien zgłosić wnuka do ubezpieczenia zdrowotnego.

Andrzej Sidorko

radca prawny

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK