| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie wychowawczym

Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie wychowawczym

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie posiadają żadnego innego tytułu do tego ubezpieczenia. Jaka jest podstawa wymiaru oraz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym w trakcie urlopu podjęła studia. Ponieważ z obu tytułów składkę finansuje budżet państwa, a przebywanie na urlopie wychowawczym było tytułem, który został zgłoszony wcześniej, podlega ona w dalszym ciągu ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.

Umowa zlecenie a ubezpieczenie zdrowotne

Wymiar składki na ubezpieczenia zdrowotne

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób przebywających na urlopach wychowawczych podlegających z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu stanowi od 1 maja 2004 r. kwota odpowiadająca wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych. Od 1 listopada 2009r. zmianie uległa wysokość kwoty świadczenia pielęgnacyjnego i wynosi 520 zł miesięcznie ( rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2009r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych -Dz.U.Nr 129, poz.1058)

W okresie do 30 kwietnia 2004 r. podstawa ta była zróżnicowana i odpowiadała:

  • dla osób pobierających zasiłek wychowawczy - wysokości pobieranego zasiłku wychowawczego,
  • dla osób niepobierających zasiłku wychowawczego - wysokości zasiłku stałego z pomocy społecznej.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne powinna być wykazana w imiennym raporcie ZUS RCA w polu 06 blok III.B, IV.B... lub ZUS RZA w polu 02 blok III.B, IV.B...

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie jest ograniczona w roku kalendarzowym, tak jak to ma miejsce w przypadku podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Dlatego też płatnik, mimo niewykazywania z tytułu urlopu wychowawczego składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (powyżej górnej rocznej podstawy wymiaru) w dalszym ciągu jest zobowiązany wykazywać składkę na ubezpieczenie zdrowotne osoby podlegającej temu ubezpieczeniu z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.

Składka jest miesięczna i niepodzielna, zatem ustalając podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne za dany miesiąc rozliczeniowy nie stosuje się zasady proporcjonalnego jej zmniejszania w stosunku do okresu podlegania temu ubezpieczeniu.

Jak prawidłowo obniżyć składkę zdrowotną do kwoty zaliczki na podatek

Osoba przebywająca od 15 listopada 2009 r. na urlopie wychowawczym podlega z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu. W raporcie imiennym za listopad płatnik powinien wykazać podstawę wymiaru w wysokości 520 zł (tj. pełną kwotę świadczenia pielęgnacyjnego).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zapotoczny

Prezes PFR Portal PPK sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »