| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy (cz. 2)

Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy (cz. 2)

Składki na Fundusz Pracy należy opłacać tylko za okres trwania obowiązkowych (a nie dobrowolnych) ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

W przypadku osiągania przychodów z kilku źródeł ubezpieczony musi złożyć każdemu płatnikowi składek stosowne oświadczenie. Dopiero na jego podstawie następuje ustalenie łącznego przychodu i określenie, czy składkę na FP należy obliczać. Pracodawcy bardzo często o tym zapominają i nie żądają od zatrudnionych osób złożenia wymaganych oświadczeń, mimo że wiedzą, że dana osoba świadczy pracę jeszcze w innej firmie lub na podstawie innej umowy.

Jeżeli ubezpieczony opłaca składki na ubezpieczenia społeczne wyłącznie za siebie (np. z tytułu prowadzenia jednoosobowo pozarolniczej działalności gospodarczej), odpowiednie oświadczenie składa we właściwej jednostce terytorialnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku gdy okaże się, że był zobligowany do naliczenia składki na Fundusz Pracy, a nie uczynił tego, oświadczenie to będzie stanowiło podstawę do podjęcia przez ZUS kroków zmierzających do ściągnięcia należności.

Składki na Fundusz Pracy należy opłacać tylko za okres trwania obowiązkowych (a nie dobrowolnych) ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jeżeli więc ubezpieczenia te są dobrowolne (np. kontynuacja ubezpieczeń emerytalno-rentowych) lub dana osoba w ogóle nie podlega tym ubezpieczeniom, nie należy naliczać omawianych obciążeń. Z sytuacją taką mamy do czynienia przy niektórych zbiegach tytułów do ubezpieczeń społecznych czy też w razie podpisania umowy zlecenia z uczniami gimnazjów, szkół pozagimnazjalnych, ponadpodstawowych lub studentami w wieku do ukończenia 26 lat.

Przykłady

Zleceniodawca podpisał umowę zlecenia z panią Anną N. - osobą zatrudnioną na pełnym etacie w innym zakładzie. Ze stosunku pracy osiąga ona przychód wyższy od wynagrodzenia minimalnego w wysokości 1600 zł. Oznacza to, że umowa zlecenia stanowi dla niej tytuł do dobrowolnych (a nie obowiązkowych) ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Nawet jeśli do nich przystąpi na własny wniosek, nie powoduje to dla zleceniodawcy obowiązku naliczania składek na Fundusz Pracy. Natomiast składkę tę musi liczyć pracodawca, gdyż ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy o pracę są zawsze obowiązkowe, a ich podstawa wymiaru w tym przypadku przekroczyła próg wynagrodzenia minimalnego, czyli 1126 zł w 2008 r.

Z 22-letnim studentem podpisana została na okres 6 miesięcy umowa zlecenia, za wykonanie której ma być wypłacana co miesiąc kwota 1500 zł. Mimo że kwota ta jest wyższa od wynagrodzenia minimalnego (1126 zł), zleceniodawca nie musi naliczać składek na FP, ponieważ zleceniobiorca nie podlega (jako student w wieku 22 lat) ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Barbara Zabieglińska

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »