REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe

Joanna Kuzub
Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe. /Fot. Fotolia
Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dobrowolne składki ZUS mogą odprowadzać osoby, które nie są objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi. Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia wymaga złożenia zgłoszenia na formularzu ZUS ZUA. Od kiedy ubezpieczenie zaczyna obowiązywać?

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe

Zgodnie z przepisami Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych od 1 stycznia 2013 r. osobom nieobjętym obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym przysługuje prawo do dobrowolnego przystąpienia do nich. W tym celu należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą zgłoszenie do ubezpieczenia na formularzu ZUS ZUA z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia. Ubezpieczenie będzie obowiązywało od dnia złożenia wniosku lub od daty jego wpływu (decyduje data stempla pocztowego).

Autopromocja

POBIERZ FORMULARZ: ZUS ZUA

Wymiar składek

Osoba zainteresowana, sama może wskazać podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Należy jednak pamiętać, aby nie była ona niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Za niepełny miesiąc podlegania ubezpieczeniom kwotę ustala się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni w danym miesiącu i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu.

Zobacz: Wzrost minimalnego wynagrodzenia a składki ZUS w 2014 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku kalendarzowym nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 30-krotności prognozowanego, przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarcze narodowej na dany rok. Przekroczenie wskazanego limitu zwalnia z opłacania składek do końca danego roku kalendarzowego.

Opłacanie składek

Ubezpieczony zobowiązany jest w terminie do 10. dnia każdego miesiąca opłacić składki za poprzedni miesiąc na właściwy rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za termin dokonania wpłaty uznaje się dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika – w przypadku płatności bezgotówkowej lub dzień wpłacenia należności w banku, placówce pocztowej lub innej instytucji płatniczej – przy płatności gotówkowej.

Jeśli ostatni dzień terminu płatności składek przypada w weekend bądź dzień ustawowo wolny od pracy, termin ulega wydłużeniu. Za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Zapisz się na nasz newsletter


Polecamy: Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych

Ustanie ubezpieczeń

Osoby ubezpieczone dobrowolnie mogą same zrezygnować z ubezpieczenia – złożyć wniosek na formularzu ZUS ZWUA. Ubezpieczenie w takim przypadku ustaje od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia jego złożenia.

Uzyskanie tytułu do ubezpieczenia, czyli na przykład podpisanie umowy o pracę, powoduje także ustanie ubezpieczenia dobrowolnego. Nieopłacanie składek na czas może doprowadzić również do utraty ubezpieczeń.

Ubezpieczenie ustaje bowiem od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składki zostały zapłacone po terminie lub w niepełnej wysokości. Składki wpłacone po terminie są traktowane jak nadpłata i podlegają zwrotowi. Można oczywiście wystąpić do ZUS-u z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie, jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, zainteresowany będzie nadal podlegał ubezpieczeniu, o ile ureguluje należność wraz z odsetkami.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA