| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki ZUS 2015

Składki ZUS 2015

Regulacja dotycząca składek na ubezpieczenie społeczne w 2015 r. nie uległa zmianie, zatem ich wysokość zależeć będzie m.in. od minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

kwota składki na ubezpieczenie społeczne (w tym ew. również na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) w 2015 r. ustalona zostanie na podstawie wysokości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego - minimalną podstawę wymiaru dla tych osób stanowić będzie kwota 60% jego wysokości.

Zobacz również: Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Składki na ubezpieczenie zdrowotne i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

W 2015 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich osób wymienionych powyżej stanowić będzie kwota zadeklarowana, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2014 r., włącznie z wypłatami z zysku. Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r., począwszy od składek należnych od dnia 1 stycznia 2015 r., nie może być niższa niż 9,00% podstawy wymiaru.

W 2015 r.podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla wszystkich osób wymienionych powyżej nie będzie mogła przekraczać miesięcznie kwoty 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, które zostanie przyjęte do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ten rok.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia chorobowe

Składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2015 r.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana jest na okres roku składkowego, który w 2015 r. obejmie okres od dnia 1 kwietnia 2015 r. do dnia 31 marca 2016 r. Podstawą prawną tego rozwiązania jest przepis art. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 nr 167, poz. 1322).

Na podstawie przepisu art. 32 ust. 1 ustawy ZUS przekaże informację o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w 2015 r. płatników składek, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy kolejne lata kalendarzowe do 20 kwietnia 2015 r. 

Polecamy serwis: Ubezpieczenia wypadkowe

Osoby, które nie zaliczają się do wskazanej powyżej grupy, w 2015 r. będą musiały samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki na 2015 r. Wysokość ich składki zależała będzie od tego, ilu zgłoszą ubezpieczonych. Osoby zgłaszające do ubezpieczenia wypadkowego minimum 10-ciu ubezpieczonych, którzy nie byli zobowiązani do przekazywania informacji ZUS IWA przez trzy ostatnie lata kalendarzowe, ustalą na 2015 r. stopę procentową składki na to ubezpieczenie w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należą (art. 33 ust. 1 ww. ustawy). Płatnicy, którzy zgłoszą do ubezpieczenia wypadkowego maksymalnie 9-ciu ubezpieczonych, ustalą stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 50 % najwyższej stopy procentowej ustalonej na 2015 r. dla grup działalności (art. 28 ust. 1 ww. ustawy).

W jakich terminach należy rozliczyć i opłacić składki?

Przepisy wskazują dokładnie, do kiedy należy rozliczyć się z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, jak również na fundusze pozaubezpieczeniowe (Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych). W 2015 r. za każdy miesiąc kalendarzowy składki będą musiały zostać rozliczone i opłacone w terminie:

  • do 5. dnia następnego miesiąca dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
  • do 10. dnia następnego miesiąca dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie,
  • do 15. dnia następnego miesiąca dla pozostałych płatników.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »