| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składka zdrowotna w 2008 r. (cz. 3)

Składka zdrowotna w 2008 r. (cz. 3)

Od 1 października 2007 r. płatnik składki, który obniżył składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy - nie ma już obowiązku przekazywania do NFZ zestawienia składek.

W czterech ww. przypadkach nie można obniżyć składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek. Oznacza to, że pomimo braku zaliczki na podatek dochodowy od wspomnianych przychodów - istnieje obowiązek odprowadzenia od tych przychodów składki na ubezpieczenie zdrowotne (składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest obniżona do wysokości zaliczki i tym samym odprowadzana jest w pełnej wysokości, tj. w wysokości 9% tegoż przychodu).

Z obniżenia składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy nie mogą skorzystać osoby samodzielnie odprowadzające składkę na ubezpieczenie zdrowotne, czyli np. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą czy osoby ubezpieczające się dobrowolnie w NFZ. Z omawianego obniżenia składki nie mogą także skorzystać członkowie rad nadzorczych objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Należy zaznaczyć, że od 1 października 2007 r. płatnik składki, który obniżył składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy - nie ma już obowiązku przekazywania do Narodowego Funduszu Zdrowia zestawienia składek na ubezpieczenie zdrowotne pobranych z uwzględnieniem ww. obniżenia składki. Ustawodawca zlikwidował obowiązek przekazywania takich danych w formie elektronicznej, jak i w formie dokumentu pisemnego (możliwość przekazywania danych w formie dokumentu pisemnego przysługiwała płatnikom składek rozliczającym składki nie więcej niż za 5 osób).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu:

• od podatku dochodowego od osób fizycznych - na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

• od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, karty podatkowej oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych - na zasadach określonych w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.).

Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli podatek obliczony wedle skali podatkowej obowiązującej w danym roku od dochodu pomniejszonego o ulgi podlegające odliczeniu od dochodu) lub zgodnie z jej art. 30c (czyli tzw. podatek liniowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wyliczony według stawki 19%), w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »