| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki za pracownicę, która urodziła kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego

Składki za pracownicę, która urodziła kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego

Nasza pracownica urodziła kolejne dziecko i będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Urlop wychowawczy wykorzystuje jednocześnie w dwóch firmach (w drugiej pracuje na pełny etat, a u nas na 1/2 etatu), ale jako pracodawcę, który ma rozliczać za nią składki z urlopu wychowawczego, podała tę drugą firmę. Czy urodzenie przez pracownicę dziecka ma wpływ na obowiązek rozliczania za nią składek? Czy nadal składki są rozliczane z urlopu wychowawczego, skoro urlop ten kończy się dopiero za rok?

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje również pracownicy, która urodzi kolejne dziecko w okresie przebywania na urlopie wychowawczym. Nie przysługuje jej co prawda urlop macierzyński, ale ustawa zasiłkowa przewiduje prawo do zasiłku macierzyńskiego nie tylko w razie urodzenia dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego, ale także w okresie urlopu wychowawczego (który jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym).

W razie urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego zasiłek macierzyński przysługuje jednak przez okres skrócony o 2 tygodnie, tj. przez 18, 29, 31, 33 lub 35 tygodni liczonych od dnia porodu (jeżeli pełny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego mieści się w ramach udzielonego urlopu wychowawczego). Nie należy stosować tego skrócenia, jeśli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego choćby częściowo wykracza poza wymiar udzielonego urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński przysługuje wówczas w pełnym wymiarze (odpowiednio 20, 31, 33, 35 lub 37 tygodni liczonych od dnia porodu).

Państwa pracownica, która urodziła dziecko w czasie urlopu wychowawczego, uzyskała prawo do zasiłku macierzyńskiego i z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z każdej umowy, z której pobiera ten zasiłek. Państwa firma będzie jej wypłacać ten zasiłek, w związku z czym ma obowiązek rozliczać od niego składki w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczeń 12 40 xx.

Jeśli zasiłek macierzyński za lipiec br. wypłacą Państwo pracownicy w lipcu br., to za ten miesiąc należy za nią złożyć trzy raporty:

  • ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i kodem przerwy 121 (na okres od 1 do 11 lipca 2011 r.),
  • ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i kodem świadczenia 311 (na okres od 12 do 31 lipca 2011 r.),
  • ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx, rozliczając w nim składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w tym miesiącu (od kwoty brutto).

Drugi pracodawca będzie musiał rozliczyć za pracownicę składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne za okres od 1 do 11 lipca br. z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym i za okres od 12 do 31 lipca br. z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego pod warunkiem, że jest płatnikiem zasiłków.

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 2 lit. a, art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6, art. 13 pkt 13, art. 16 ust. 8, art. 17 ust. 2a, art. 18 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654),
  • art. 66 ust. 1 pkt 32, art. 67 ust. 6, art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 180 § 1, art. 184, art. 186 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 i ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK