| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak ustalić podstawę wymiaru składek za pracownika, który rozpoczął pracę za granicą w trakcie miesiąca

Jak ustalić podstawę wymiaru składek za pracownika, który rozpoczął pracę za granicą w trakcie miesiąca

Zatrudniamy pracownika, który został oddelegowany do pracy za granicę. Wiem, że podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia nie może być niższa od przeciętnego wynagrodzenia (po odjęciu diet). Jak jednak mam postąpić w przypadku, gdy pracownik zaczął pracować za granicą 15 lipca, wynagrodzenie za lipiec otrzyma 10 sierpnia, a wynagrodzenie za sierpień 30 sierpnia (w lipcu nie otrzymał żadnego wynagrodzenia).

Pracownik pracował za granicą od 4 do 25 maja. Podstawą wymiaru składek będzie uzyskane przez niego wynagrodzenie pomniejszone o diety za 22 dni, pod warunkiem że będzie to kwota nie niższa niż 1856,52 zł, tj. wysokość proporcjonalnie zmniejszonego wynagrodzenia:
2616 zł : 31 (liczba dni maja) × 22 (liczba dni pobytu za granicą) = 1856,52 zł.

Jeśli kwota proporcjonalnie zmniejszonego przeciętnego wynagrodzenia okaże się niższa od faktycznego przychodu (pomniejszonego o równowartość diet), to podstawą wymiaru składek jest faktycznie otrzymany przychód odpowiednio zmniejszony o diety.

Natomiast gdy kwota wyliczona z przeciętnego wynagrodzenia jest wyższa od faktycznego przychodu uzyskanego w danym miesiącu pomniejszonego o równowartość diet, składki należy opłacać od proporcjonalnie zmniejszonego przeciętnego wynagrodzenia.

Przykład:
Pracownik został oddelegowany przez polskiego pracodawcę do pracy w Austrii od 16 lipca. Za okres pracy do 31 lipca otrzymał 900 euro. Dieta dla tego kraju wynosi obecnie 45 euro.
• 900 euro (przychód) – 720 euro (równowartość diet za 16 dni) = 180 euro,
• 180 euro × 3,77 zł (przykładowy kurs euro) = 678,60 zł (przychód osiągnięty w danym miesiącu, pomniejszony o równowartość diet).
Obliczony w ten sposób przychód jest niższy od zmniejszonego proporcjonalnie przeciętnego wynagrodzenia:
2616 zł : 31 dni × 16 dni = 1350,19 zł.
W związku z tym składki na ubezpieczenia społeczne pracownika za lipiec należy opłacić od kwoty 1350,19 zł. 


Podstawa prawna:• art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
• § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK