| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy obniżać składkę zdrowotną do kwoty zaliczki na podatek za miesiąc, w którym pracownik chorował

Czy obniżać składkę zdrowotną do kwoty zaliczki na podatek za miesiąc, w którym pracownik chorował

Pracownik zatrudniony od 1 maja 2010 r. na pół etatu z wynagrodzeniem 750 zł miesięcznie, przyniósł zwolnienie lekarskie na okres od 15 do 30 czerwca 2010 r. Od pierwszego dnia choroby ma prawo do świadczeń chorobowych. Za pierwsze 14 dni niezdolności do pracy przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, a za 2 dni zasiłek chorobowy. Pracownik jest uprawniony do podstawowych kosztów uzyskania przychodów, złożył oświadczenie PIT-2 oraz oświadczenie, z którego wynika, że nie ma innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. W związku z tym składkę zdrowotną za maj obniżyliśmy do wysokości zaliczki. Czy również składkę zdrowotną za czerwiec obniżyć do wysokości zaliczki na podatek i w jaki sposób? Czy zaliczkę muszę wyliczyć odrębnie od wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia chorobowego, a odrębnie od kwoty zasiłku, czy od sumy przychodów i dopiero wtedy obniżyć składkę zdrowotną?

Zatem pracodawca oblicza zaliczkę na podatek dochodowy od sumy wszystkich wypłat dokonanych pracownikowi w danym miesiącu podlegających opodatkowaniu – w tym wypłaconych przez niego zasiłków. Jeżeli obliczona w ten sposób zaliczka przed pomniejszeniem jej o składkę zdrowotną (o 7,75% podstawy jej wymiaru) jest niższa od obliczonej składki zdrowotnej (w wysokości 9%), to składkę zdrowotną musi obniżyć do wysokości zaliczki.

Przyjmując, że opłacają Państwo składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,80% podstawy wymiaru, prawidłowa lista płac za czerwiec br. za pracownika powinna wyglądać następująco:

Rozliczając wynagrodzenie za czerwiec br., należy dokonać następujących wyliczeń:

Krok 1. Ustalić kwotę wynagrodzenia za pracę za czerwiec br.

Ponieważ pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, należy ustalić część wynagrodzenia należną za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim i pomniejszyć o nią miesięczną kwotę wynagrodzenia (§ 11 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy...):

750 zł : 30 = 25 zł; 25 zł x 16 (liczba dni niezdolności do pracy i pobierania świadczeń chorobowych) = 400 zł,

750 zł – 400 zł = 350 zł,

Krok 2. Ustalić kwotę wynagrodzenia chorobowego i zasiłku

Ponieważ pracownik przepracował cały miesiąc kalendarzowy przed zachorowaniem, podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowi wynagrodzenie za ten miesiąc pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika:

750 zł – [(750 zł x 9,76%) + (750 zł x 1,5%) + (750 zł x 2,45%)] = 750 zł – 102,83 zł = 647,17 zł,

647,17 zł x 80% = 517,74 zł (podstawa wymiaru świadczeń chorobowych),

517,74 zł : 30 = 17,26 zł (kwota wynagrodzenia chorobowego i zasiłku za jeden dzień),

● wynagrodzenie chorobowe: 17,26 zł x 14 dni = 241,64 zł,

● zasiłek chorobowy: 17,26 zł x 2 dni = 34,52 zł,

Czytaj także

Autor:

ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Rachunkowość Budżetowa247.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »