reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy urlop udzielony pracownikowi pracującemu za granicą wpływa na podstawę wymiaru składek

Czy urlop udzielony pracownikowi pracującemu za granicą wpływa na podstawę wymiaru składek

Jak rozliczać urlopy wypoczynkowe pracowników, którzy wykonują dla naszej firmy pracę w innych krajach unijnych? Czy urlop spędzony przez pracownika w kraju, w którym ostatnio jest zatrudniony, należy wliczyć mu do tzw. dni pobytu, czy też dni urlopu mamy odpisywać od okresu oddelegowania na podstawie formularza E-101?

P – przychód pracownika,

D – kwota diety za jeden dzień podróży służbowej,

L – liczba dni uznanych za dni pobytu,

K – kurs, według którego przeliczamy ero na złote.

PRZYKŁAD

Zdzisław F. został oddelegowany do pracy na terytorium Holandii w oddziale swojego zakładu pracy na okres od 1 do 30 września 2009 r. Pracownik przepracował cały wrzesień br. (nie korzystał z urlopu ani nie chorował). Za ten miesiąc jego przychód z tytułu zatrudnienia wyniósł 7000 zł. Aby ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za wrzesień br., wynagrodzenie trzeba pomniejszyć o równowartość diet za 30 dni pobytu.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika za wrzesień br. należy ustalić uwzględniając dietę za dobę podróży do Holandii (Niderlandów) w wysokości 42 euro. Zakładając, że kurs wynosi 4 zł/euro obliczenie powinno wyglądać następująco):

S = 7000 zł – (42 euro x 30 dni x 4 zł/euro)

S = 7000 zł – 5040 zł = 1960 zł.

Ponieważ podstawa wymiaru składek po odliczeniu równowartości diet jest niższa od przeciętnego wynagrodzenia prognozowanego na 2009 r., składki należy naliczyć i opłacić od podstawy wymiaru równej kwocie tego wynagrodzenia (3193 zł).

Dni, w których pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym, nie są uznawane za dni pobytu w kraju wykonywania pracy, nawet jeśli pracownik spędza urlop za granicą. Tak samo jest w przypadku, gdy pracownik w okresie pracy za granicą stał się niezdolny do pracy i otrzymywał z tego tytułu wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek. W konsekwencji podstawy wymiaru składek nie można wówczas pomniejszyć o równowartość diet za dni urlopu wypoczynkowego czy niezdolności do pracy.

PRZYKŁAD

Benedykt R. został oddelegowany do pracy w Holandii na okres od 1 do 30 września 2009 r. Pracodawca udzielił mu w tym czasie urlopu wypoczynkowego na okres od 21 do 30 września br. (łącznie 10 dni kalendarzowych, a 8 dni roboczych). Za wrzesień br. otrzymał wynagrodzenie w wysokości 7000 zł.

Składki na ubezpieczenia społeczne pracownika za wrzesień br. powinny być opłacone od podstawy wymiaru w wysokości:

S = 7000 zł – (42 euro x 20 dni x 4 zł/euro)

S = 7000 zł – 3360 zł = 3640 zł.

Zatem w przypadku Benedykta R. składki na ubezpieczenia społeczne za wrzesień br. muszą być opłacone od podstawy wymiaru wynoszącej 3640 zł, a więc od wyższej podstawy niż w przypadku pracownika, któremu urlop nie został udzielony.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama