Kategorie

Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy

Emilia Panufnik
Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy. / fot. Shutterstock
Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy. / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Każdy pracodawca musi przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Terminy przystąpienia do PPK są uzależnione od liczby osób zatrudnianych przez daną firmę. Najwięksi pracodawcy już wybrali instytucje finansowe zarządzające PPK i dokonują wpłat na konta pracowników będących uczestnikami programu. Teraz czas na średnie i mniejsze firmy. Towarzystwo Ubezpieczeniowe Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group zapewnia, że szybsze zawarcie umów o zarządzanie PPK umożliwi sprawne i bezproblemowe wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmach.

Czym w skrócie jest PPK?

PPK to skrót od Pracowniczych Planów Kapitałowych, które stanowią program długoterminowego oszczędzania. Niektórzy nazywają to oszczędzaniem na emeryturę, bowiem środki zgromadzone w ramach PPK mogą być wypłacone po osiągnięciu 60. roku życia. Nie wiążą się one jednak w żaden sposób z emeryturą. Nie ma też konieczności wypłaty po ukończeniu 60 lat. Co do zasady można to zrobić w dowolnym momencie.

PPK to odpowiedź na starzejące się społeczeństwo i ryzyko ubóstwa emerytalnego Polaków. Program ma zapewnić dodatkowe pieniądze niezbędne do godnego życia na emeryturze. PPK oferowane jest przez 20 instytucji finansowych spełniających szereg rygorystycznych wymagań, a wszystko to w celu zapewnienia bezpieczeństwa gromadzonych środków. Compensa Życie, jedyny w tym gronie ubezpieczyciel, oprócz standardowej oferty zapewnia oszczędzającym w PPK dodatkową ochronę ubezpieczeniową.

Polecamy artykuł: Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy

Jak przystąpić do PPK?

Do PPK  w wieku od 18. roku życia mogą przystąpić:

 • osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (a więc pracownicy),
 • nakładcy,
 • pracujący członkowie spółdzielni,
 • zleceniobiorcy,
 • członkowie rad nadzorczych.

Aby osoby te mogły przystąpić do oszczędzania, podmiot je zatrudniający musi wdrożyć PPK. Po wprowadzeniu programu zostaną one automatycznie zapisane. Każdy może oczywiście zrezygnować z programu, podpisując deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Co istotne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrócić do oszczędzania. W takim przypadku podpisuje się wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Wyjątkiem od automatycznego zapisu jest przystąpienie do programu osoby, która ukończyła 55 lat, ale nie ma więcej niż 70 lat. Może ona w dowolnym momencie przystąpić do PPK, podpisując wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Nie jest więc automatycznie zapisywana razem z innymi zatrudnionymi w danym podmiocie.

Polecamy artykuł: Jak krok po kroku przystąpić do PPK?

Terminy rozpoczęcia stosowania ustawy o PPK

Terminy wdrażania PPK przedstawiają się następująco:

 1. 1 lipca 2019 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób,
 2. 1 stycznia 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób,
 3. 1 lipca 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób,
 4. 1 stycznia 2021 r. dla pozostałych podmiotów zatrudniających oraz jednostek sektora finansów publicznych.

Od wyżej wskazanych dat ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zaczyna być stosowana w stosunku do wymienionych podmiotów. Jednak nie są to daty, od których osoby zatrudnione w danym podmiocie rozpoczynają oszczędzanie na rachunku PPK. W tym celu niezbędne jest jeszcze podpisanie przez pracodawcę z wybraną instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz uczestników PPK, a więc osób zatrudnionych.

Dla ustalenia terminu wdrażania PPK w danej firmie niezwykle ważne jest prawidłowe obliczenie stanu zatrudnienia. Stan zatrudnienia w zależności od wymienionych grup podmiotów wyznacza się na podstawie innej daty:

 1. podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób – 31 grudnia 2018 r.
 2. podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób – 30 czerwca 2019 r.
 3. podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób – 31 grudnia 2019 r.
 4. pozostałe podmioty zatrudniające oraz jednostki sektora finansów publicznych – brak.

Terminy wdrażania PPK

Fazy wdrażania PPK

Stan zatrudnienia

Ostateczny termin zawarcia umowy o zarządzanie PPK

Ostateczny termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK

 1. 1 lipca 2019 r.

co najmniej 250 osób na dzień 31 grudnia 2018 r.

25 października 2019 r.

12 listopada 2019 r.

 1. 1 stycznia 2020 r.

co najmniej 50 osób na dzień 30 czerwca 2019 r.

27 października 2020 r.

10 listopada 2020 r.

 1. 1 lipca 2020 r.

co najmniej 20 osób na dzień 31 grudnia 2019 r.

27 października 2020 r.

10 listopada 2020 r.

 1. 1 stycznia 2021 r.

co najmniej 1 osoba

23 kwietnia 2021 r.

10 maja 2021 r.

sektor publiczny (nie ma znaczenia liczba osób zatrudnionych)

26 marca 2021 r.

10 kwietnia 2021 r.

Najwięksi pracodawcy, a więc ci zatrudniający co najmniej 250 osób, rozpoczęli proces przystępowania do PPK 1 lipca 2019 r. Taką metodę polegającą na pierwszeństwie dużych firm przyjęły także inne państwa, w których funkcjonują podobne programy długoterminowego oszczędzania m.in. Wielka Brytania. W przypadku tych podmiotów ostateczny termin podpisania umowy o zarządzanie PPK przypadał na 25 października 2019 r., a umowy o prowadzenie PPK – 12 listopada 2020 r.

Natomiast dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób terminy nieco się zmieniły. Wszystko to za sprawą epidemii koronawirusa. Proces przystępowania do programu rozpoczął się 1 stycznia 2020 r. Dnia 31 marca 2020 r. ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawa covidowa) wydłużyła terminy na wybór instytucji finansowej i podpisanie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Zostały one zrównane z datami podpisania wymienionych umów przez kolejną grupę podmiotów zatrudniających, a więc firmy zatrudniające co najmniej 20 osób.

W praktyce II i III faza wdrażania PPK finalizują się w tym samym czasie. Maksymalny termin na wybór instytucji finansowej oraz podpisanie umowy o zarządzanie PPK to 27 października 2020 r. Natomiast umowa o prowadzenie PPK musi zostać zawarta do 10 listopada 2020 r.

IV faza wdrażania PPK dotyczy:

 1. podmiotów zatrudniających co najmniej 1 osobę oraz
 2. jednostek sektora finansów publicznych.

Podmioty zatrudniające co najmniej 1 osobę powinny zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 23 kwietnia 2021 r., a umowę o prowadzenie PPK do 10 maja 2021 r. Tymczasem jednostki sektora finansów publicznych mają na to krótszy czas - odpowiednio do 26 marca i 10 kwietnia 2021 r.

Obowiązek przystąpienia do PPK

Tej jesieni ogromna liczba pracodawców musi wywiązać się z obowiązku przystąpienia do PPK i umożliwienia oszczędzania w programie zatrudnionym osobom. Instytucje finansowe również będą miały w związku z tym dużo pracy. Co jeśli nie wszyscy zdążą na czas? Zgodnie z art. 106 ustawy o PPK niezawarcie umowy o zarządzanie PPK grozi karą grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego. Z kolei niezawarcie umowy o prowadzenie PPK podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 1 000 000 zł.

Compensa Życie zapewnia jednak, że proces przystępowania do PPK za jej pośrednictwem nastąpi sprawnie i bezproblemowo. Zaprasza do kontaktu bezpośrednio z opiekunem firmy w Compensie lub z Biurem PPK. Eksperci Compensy Życie odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą we wprowadzeniu PPK w każdej firmie.

Zapraszamy do kontaktu: https://www.compensa.pl/ppk/

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Artykuł partnerski
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.