REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Terminy w PPK - kiedy wprowadzić PPK w firmie? / fot. Shutterstock
Terminy w PPK - kiedy wprowadzić PPK w firmie? / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jakim terminie pracodawca ma obowiązek wprowadzić PPK? Kiedy należy podpisać umowę o zarządzanie PPK? Kiedy należy podpisać umowę o prowadzenie PPK?

PPK - termin wdrożenia

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych[1] weszła w życie w dniu 1 stycznia 2019 roku, jednak nie jest stosowana od początku wobec wszystkich podmiotów, których mają dotyczyć jej regulacje. Określa cztery fazy obejmowania kolejnych grup podmiotów zatrudniających obowiązkiem jej stosowania. Zgodnie z założeniem ustawodawcy etapy miały następować po sobie z interwałem sześciu miesięcy, zaczynając od 1 lipca 2019 roku, kończąc na 1 stycznia 2021 roku. Daty te mają swoje przełożenie na terminy, w których podmioty zatrudniające są zobowiązane zawrzeć umowy o zarządzanie PPK oraz o prowadzenie PPK.

Autopromocja

Z uwagi na to, że podmioty zatrudniające z pierwszej fazy, czyli najwięksi pracodawcy już wprowadzili, poniżej znajduje się opis terminów dla tych podmiotów, które są w trakcie wdrażania PPK lub będą wdrażać PPK w ostatniej czwartej fazie.

Polecamy: INFORLEX Pracownicze Plany Kapitałowe

Z punktu widzenia podmiotu zatrudniającego i osób zatrudnionych na etapie wdrażania PPK wyróżniamy trzy istotne terminy:

  • I. Datę, od kiedy ustawa jest stosowana wobec podmiotu zatrudniającego.
  • II. Maksymalny termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK.
  • III. Maksymalny termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK.
  • IV. Stosowanie ustawy.

Druga faza wdrażania PPK dotyczy podmiotów, które wg stanu na dzień 30 czerwca 2019 roku zatrudniały co najmniej 50 osób zatrudnionych. Ustawę stosuje się wobec nich od 1 stycznia 2020 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzecia faza wdrażania PPK dotyczy podmiotów, które wg stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku zatrudniały co najmniej 20 osób zatrudnionych. Do nich ustawę stosuje się od 1 lipca 2020 r.

Czwarta faza wdrażania PPK dotyczy pozostałych podmiotów zatrudniających nieobjętych ustawą we wcześniejszych fazach, zatrudniających co najmniej jedną osobę zatrudnioną. Obowiązek wprowadzenia przez nich PPK zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2021 r.

Tabela terminów PPK

Faza

Liczba osób zatrudnionych

Data stosowania ustawy

Maksymalna data podpisania umowy o zarządzanie PPK

Maksymalna data podpisania umowy o prowadzenie PPK

I

≥ 250 na dzień 31 grudnia 2018 r.

1 lipca 2019 r.

25 października 2019 r.

12 listopada 2019 r.

II

≥ 50 na dzień 30 czerwca 2019 r.

1 stycznia 2020 r.

27 października 2020 r.

10 listopada 2020 r.

III

≥ 20 na dzień 31 grudnia 2019 r.

1 lipca 2020 r.

27 października 2020 r.

10 listopada 2020 r.

IV

> 0

1 stycznia 2021 r.

23 kwietnia 2021 r.

10 maja 2021 r.

Jednostki sektora finansów publicznych

1 stycznia 2021 r.

26 marca 2021 r.

10 kwietnia 2021 r.

  1. Termin zawarcia umowy o zarządzanie.

Podmiot zatrudniający zawiera umowę o zarządzanie PPK nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Maksymalne terminy zawarcia tych umów kształtują się następująco dla odpowiednich faz:

II faza – 27 października 2020 r.

Pierwotna data, kiedy podmiot zatrudniający powinien ostatecznie zawrzeć umowę o zarządzanie tj. 24 kwietnia 2020 r. w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 i pandemią choroby COVID-19 została przesunięta. Ustawodawca, uchwalając tzw. Tarczę Antykryzysową 1.0[2], dokonał zrównania terminów II i III fazy. Zmiana weszła w życie w dniu 31 marca 2020 r., oznacza to, że przesunięcie terminów nie dotyczy podmiotów, które wcześniej zawarły umowę o zarządzanie PPK. Nie wpływa także na sytuację pracowników, dla których pracodawcy umowy o prowadzenie PPK już zawarli. Zapowiedź jak i informacja o zmianach  ustawy publikowana była na portalu mojeppk.pl w dziale aktualności.

III faza – 27 października 2020 r.

IV faza

  • 23 kwietnia 2021 r. w przypadku podmiotów zatrudniających nieuwzględnionych w pierwszych trzech fazach.
  • 26 marca 2021 r. w przypadku podmiotów zatrudniających będących jednostkami sektora finansów publicznych (bez względu na liczbę osób zatrudnionych).
  1. Termin zawarcia umowy o prowadzenie.

Co do zasady podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia w podmiocie zatrudniającym, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu rezygnację z dokonywania wpłat do PPK, na podstawie deklaracji, złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu, albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu zatrudniającego osobą zatrudnioną.

W tzw. okresie przejściowym maksymalne terminy kształtują się następująco dla odpowiednich faz.

II faza – 10 listopada 2020 r.

III faza – 10 listopada 2020 r.

IV faza

  • 10 maja 2021 r. w przypadku podmiotów zatrudniających nieuwzględnionych w pierwszych trzech fazach.
  • 10 kwietnia 2021 r. w przypadku podmiotów zatrudniających będących jednostkami sektora finansów publicznych.

Uwaga! Termin 10 kwietnia 2021 r. na zawarcie umowy o prowadzenie PPK przez podmioty sektora publicznego przypada na sobotę. Zastosowania nie będzie tu jednak miała reguła wynikająca z art. 115 kodeksu cywilnego, która wskazuje, że jeśli termin przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Oznacza to, że jeśli umowę o prowadzenie przedsiębiorca planuje podpisać przed 10 kwietnia 2021 roku, odpowiednio wcześniej powinien zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, jako że podmiot zatrudniający powinien zawrzeć umowę o zarządzanie PPK nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.

[1] Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1342).

[2] Art. 54 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568 z późn. zm.).

Łukasz Skoczeń, radca prawny, ekspert PFR Portal PPK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PFR Portal PPK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    REKLAMA

    Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

    Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

    Urlop bezpłatny a zapis do PPK

    Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

    REKLAMA