| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy zarobki osiągane w czasie trwania sprawy w sądzie o przyznanie renty mają wpływ na jej wypłatę

Czy zarobki osiągane w czasie trwania sprawy w sądzie o przyznanie renty mają wpływ na jej wypłatę

Jeżeli osoba osiągała zarobki w okresie trwania postępowania przed sądem o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, to po przyznaniu renta powinna być rozliczona z uwzględnieniem przychodów za okres od dnia uprawomocnienia się wyroku przyznającego rentę (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r., II UZP 2/08).

Uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał, że art. 104 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS nakazuje zawieszenie lub zmniejszenie prawa do emerytury lub renty w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Przepis ten nie odnosi się zatem do przychodu z tytułu renty, ale do prawa. Stąd należy uznać, że stanowisko sądu I instancji było błędne.

Przepisy posługują się pojęciem emeryta lub rencisty. Rencistą jest osoba, która ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub do renty rodzinnej. Prawo do świadczeń określonych w ustawie powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa (art. 100 ust. 1 ustawy emerytalnej). Prawo do wypłaty świadczenia łączy się z uzyskaniem przychodów, które nie przekraczają określonych limitów. Prawo do renty Piotr S. uzyskał na podstawie wyroku z lipca 2004 r. ale to nie był wyrok prawomocny.

„Apelacja ZUS została oddalona wyrokiem Sądu Apelacyjnego w G. Wyrok ten uprawomocnił się, a decyzję w sprawie wypłaty renty ZUS wydał 21 lutego 2006 r.” - podstawą więc będzie wyrok sądu okręgowego, skoro nie został on zmieniony w wyniku apelacji, a skoro istniało prawo do renty, gdy uprawniony uzyskiwał przychody z tytułu stosunku pracy, to renta powinna być rozliczona z uwzględnieniem tych przychodów. Wynagrodzenie uzyskane przez Piotra S. przekroczyło obowiązujące limity, dlatego wypłacona renta powinna zostać obniżona, jednak wyłącznie za okres po ustaleniu prawa do renty. Dopiero od momentu ustalenia prawa do renty wnioskodawca staje się rencistą i ma prawo wyboru, czy nadal chce równocześnie być osobą zatrudnioną, czy wyłącznie otrzymywać rentę wypłacaną przez ZUS.

Michał Culepa

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »