| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak ZUS obliczy polską część emerytury dla osoby, która pracowała we Francji

Jak ZUS obliczy polską część emerytury dla osoby, która pracowała we Francji

Mam 60 lat i w tym roku chcę przejść na emeryturę. W Polsce pracowałam w latach 1968-1981 (14 lat). W 1982 r. wyjechałam z mężem do Francji. We Francji pracowałam nieprzerwanie od 1 stycznia 1983 r. do 31grudnia 2007 r. (25 lat). Jak ZUS obliczy wysokość mojej emerytury za okres pracy w Polsce? Nie udało mi się zgromadzić kwot wynagrodzeń za wszystkie lata pracy w Polsce.

Artykuł 47(1)(g) rozporządzenia 1408/71 stanowi - z jednej strony - że jeżeli ustalenie wysokości świadczeń (emerytur i rent) na podstawie ustawodawstwa jednego państwa członkowskiego, zgodnie z którym wysokość świadczeń jest obliczana na podstawie uśrednionej składki odpowiadającej wynagrodzeniu otrzymywanemu w trakcie określonej liczby lat poprzedzających nabycie prawa do emerytury lub powstanie inwalidztwa, to podstawę średniej składki w przypadku pracowników, którzy po tym, jak byli objęci ustawodawstwem tego państwa członkowskiego, kontynuowali zatrudnienie (i ubezpieczenie) w innym państwie członkowskim, i to aż do końca ich kariery zawodowej, należy oprzeć wyłącznie na składkach zapłaconych z tytułu ustawodawstwa pierwszego państwa. Z drugiej zaś strony stanowi, że wysokość tych świadczeń musi być zaktualizowana i zrewaloryzowana w ten sposób, ażeby odpowiadała takiej wysokości składek, jaką zainteresowany zapłaciłby, gdyby kontynuował pracę na tych samych warunkach w pierwszym państwie członkowskim.

[...] W świetle zasad prawa wspólnotowego, nie występuje rozróżnienie między aktualizacją podstawy składek i rewaloryzacją wysokości świadczenia. Tak w jednym, jak i drugim przypadku brany jest pod uwagę ten sam cel, tj. pozwolić utrzymać począwszy od rzeczywistej podstawy składek opłaconych przez ubezpieczonego przed jego wyjazdem za granicę, przez aktualizację uwzględniającą zmiany kosztów utrzymania oraz podwyżki świadczeń tego samego rodzaju - taką wysokość świadczenia, która odpowiadałaby wysokości tego świadczenia w przypadku gdyby pracownik migrujący kontynuował zatrudnienie na tych samych warunkach w danym państwie członkowskim. (Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 17 grudnia 1998 r. w sprawie C 153/97 Grajera Rodriguez)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »