| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jakie są zasady przyznawania emerytury górniczej

Jakie są zasady przyznawania emerytury górniczej

W listopadzie 2007 r. ukończyłem 55 lat. W Polsce przepracowałem na pełny etat ponad 11 lat, w tym 10 lat w górnictwie pod ziemią. W 1982 r. podjąłem pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w kopalni uranu pod ziemią jako górnik na Węgrzech. Byłem tam zatrudniony 7,5 roku. Przepracowałem w górnictwie (polskim i węgierskim) 17 lat i 6 miesięcy. W 1990 r., ze względu na stan zdrowia, musiałem odejść z pracy w kopalni, po czym pracowałem jeszcze w 7 miejscach przez ponad 10 lat. Od 2001 r. pobieram węgierską rentę socjalną. Na emeryturę górniczą na Węgrzech mogę przejść w wieku 59 lat, ale z tego, co wiem, powinienem otrzymać część polskiej emerytury górniczej za lata przepracowane w Polsce. Czy mogę ubiegać się o taką emeryturę? Nie mogę odnaleźć moich dokumentów zarobkowych za lata 1980 - 1982, gdy pracowałem przed wyjazdem na Węgry w jednej z polskich kopalni. Czy ZUS może w tym przypadku przyjąć zarobki zastępcze, np. mojego kolegi, z którym pracowałem?

Udowodnił Pan wymagany 25-letni okres składkowy i nieskładkowy. Na podstawie przepisów koordynujących systemy zabezpieczenia społecznego krajów UE oraz EOG ZUS zaliczyłby Panu zarówno 11-letni okres pracy w Polsce, jak i ponad 17-letni okres zatrudnienia na Węgrzech.

ZUS obliczyłby wysokość polskiej emerytury w dwóch etapach:

• najpierw ustaliłby wysokość świadczenia, jakie przysługiwałoby Panu, gdyby wszystkie uwzględnione okresy zostały przebyte w Polsce (kwota teoretyczna),

• następnie obliczyłby częściową wysokość świadczenia, z uwzględnieniem proporcji okresów ubezpieczenia w Polsce w stosunku do sumy okresów przebytych w Polsce i na Węgrzech (kwota rzeczywista).

Nie spełnia Pan jednak obecnie innego warunku, tj. obniżonego wieku z tytułu zaliczenia pracy górniczej. Z pytania wynika, że udowodnił Pan 17 pełnych lat pracy górniczej. W związku z tym wiek 65 lat mógłby w Pana przypadku zostać obniżony o 8,5 roku i po ukończeniu 56 lat i 6 miesięcy mógłby Pan przejść na taką emeryturę. Urodził się Pan po 31 grudnia 1948 r., a to oznacza, że wszystkie warunki musiałby Pan spełnić do końca 2008 r. Dopiero w listopadzie 2007 r. ukończył Pan 55 lat, więc do końca 2008 r. nie ukończy Pan 56 lat i 6 miesięcy.

Trzecia możliwość to uzyskanie prawa do emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach, ponieważ 1 stycznia 1999 r. miał Pan 15 lat pracy w szczególnych warunkach i 25 lat stażu ogółem. Prawo do emerytury miałby Pan jednak dopiero po ukończeniu 60 lat, a świadczenie zostałoby obliczone według zasad przewidzianych dla nowych emerytur - mniej korzystnych od obecnie obowiązujących.

Natomiast co do braku dokumentów potwierdzających zarobki, to w pierwszej kolejności powinien Pan skorzystać z bazy zlikwidowanych bądź przekształconych zakładów pracy utworzonej przez ZUS (dostępnej na stronie internetowej ZUS lub w każdej placówce ZUS), która zawiera informacje o miejscach przechowywania dokumentacji osobowej lub płacowej pracowników tych zakładów. Jeśli nie będzie tam informacji o Pana zakładzie pracy, to powinien Pan rozpocząć poszukiwania „na własną rękę”. Dokumentację może przechowywać m.in. następca prawny, organ założycielski (np. właściwy wojewoda, ministerstwo, urząd centralny), archiwum państwowe, archiwum Stowarzyszenia Archiwistów Polskich lub prywatny przechowawca.

ZUS nie może przyjąć wynagrodzenia zastępczego na podstawie zarobków innej osoby. Może przyjąć wynagrodzenie zastępcze tylko w sytuacjach ściśle określonych przepisami. Wynagrodzenie zastępcze może przyjąć sąd, jeżeli odwołałby się Pan od decyzji ZUS.

Podstawa prawna:

• art. 39, art. 46, art. 50a-50e oraz art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),

• art. 3 ustawy z 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 167, poz. 1397 ze zm.).

Maria Gałecka

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK