| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura w obniżonym wieku od 1 października 2017 r.

Emerytura w obniżonym wieku od 1 października 2017 r.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r., mają możliwość przejścia na emeryturę w obniżonym wieku pod pewnymi warunkami. Jak wygląda złożenie wniosku w praktyce? Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostanie obniżony.

Emerytura zaliczkowa

Organy rentowe, wydając decyzję o przyznaniu emerytury, ustalają jednocześnie jej wysokość.

– Każdy z emerytów liczy na otrzymanie maksymalnego świadczenia. Czasami jednak zamiast pełnej kwoty zainteresowany otrzymuje emeryturę zaliczkową. A na kolejną decyzję przyznającą świadczenie w pełnej wysokości trzeba czekać – zauważa Andrzej Strębski.

Sami emeryci twierdzą, że mając do wyboru emeryturę zaliczkową albo brak jakiegokolwiek świadczenia, pierwsze rozwiązanie uznają za lepsze.

Sprawa nie jest jednak prosta.

– Nie można złożyć wniosku o przyznanie takiego świadczenia. W praktyce wygląda to tak, że to ZUS decyduje o wypłacie zaliczkowej emerytury w zależności od tego, jakie dokumenty złożył sam zainteresowany – twierdzi Andrzej Radzisław.

Jak sprawę tłumaczy sam ubezpieczyciel? Oddziały ZUS ustalają prawo do świadczenia oraz jego wysokość w kwocie zaliczkowej w razie prowadzenia postępowania wyjaśniającego. Ale tylko wówczas, jeśli nie ma ono wpływu na prawo do emerytury. Tak może się zdarzyć w przypadku konieczności uzyskania wyjaśnień od płatnika składek. Podobnie może być w sytuacji, gdy nie wszystkie składki emerytalne wpłynęły na konto, osoba zainteresowana bowiem złożyła wniosek o emeryturę we wrześniu, a składki za ten miesiąc zostaną zapisane na koncie dopiero w październiku. – Ostateczna wysokość świadczenia jest obliczana niezwłocznie po zakończeniu postępowania wyjaśniającego – tłumaczy Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS.

Także oszczędzający w OFE muszą się liczyć z tym, że od razu nie dostaną całej emerytury. – W takiej sytuacji znalazła się moja klientka. ZUS przyznał jej emeryturę zaliczkową, bowiem przekonywał, że musi jeszcze sprawdzić dane z OFE. I okazało się, zainteresowana miała oddać 3,5 tys. zł. Był to ewidentny błąd pracownika, sprawa trafiła do sądu i ZUS przegrał. Ale to pokazuje, że emerytura zaliczkowa może być policzona błędnie – zauważa radca prawny Radosz Pawlikowski z Wrocławia. ⒸⓅ

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »