| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > ZUS i firmy przygotowują się na obniżenie wieku emerytalnego

ZUS i firmy przygotowują się na obniżenie wieku emerytalnego

Podwyżki pensji, wolne piątki, dodatkowe dni urlopu. Tak pracodawcy będą zachęcać wybranych pracowników, żeby ci nie korzystali z emerytury w obniżonym wieku.

Możliwe są także inne scenariusze.

– Część osób będzie chciała dorabiać i jednocześnie pobierać emerytury z ZUS. I dlatego firmy będą korzystać z możliwości zwolnienia pracownika na jeden dzień. Dzięki temu zakład będzie wypłacać emeryturę, a zainteresowany będzie mógł nadal pracować. Oczywiście taki wariant jest możliwy wówczas, jeśli obie strony mają do siebie zaufanie i przyszły emeryt jest pewny tego, że pracodawca go ponownie zatrudni – stwierdza Jeremi Mordasewicz.

Zobacz: Ubezpieczenia społeczne

Strach małych firm

Obniżenie wieku emerytalnego szczególnie boleśnie mogą odczuć małe i średnie przedsiębiorstwa. – Jeśli firma zatrudnia pięć osób, a dwie lub trzy zdecydują się na odejście, to może się to skończyć dramatycznie. Co więcej, od dawna firmy zgłaszają nam problemy ze znalezieniem osób chętnych do pracy. Więc takie nagłe obniżenie wieku emerytalnego jest najgorszym z możliwych rozwiązań, bowiem przedsiębiorcy mogą mieć problemy z realizacją już przyjętych zamówień – podkreśla Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Właściciele firm rozważają więc niestandardowe sposoby uzupełnienia luk w zatrudnieniu.

– Mamy sygnały, że przedsiębiorcy np. zastanawiają się nad możliwością ponownego przyjęcia osób, które już przeszły na emeryturę. Takie zatrudnienie, nawet po kilkumiesięcznej przerwie, umożliwi sprawne funkcjonowanie firmy – tłumaczy Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP, członek rady nadzorczej ZUS.

Zobacz: Kalkulatory

Zdaniem specjalistów część przyszłych emerytów będzie pracować, ale na czarno.

– Takie osoby nie będą chciały negocjować z pracodawcami oficjalnych warunków zatrudnienia. Im się może bardziej opłacać dostać pieniądze pod stołem i nie płacić składek oraz podatków. Bo przy niskich zarobkach zwiększenie emerytury za dodatkowe lata pracy będzie symboliczne – podkreśla Andrzej Strębski, niezależny ekspert emerytalny.

Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych, wskazuje, że do zmian na rynku pracy związanych z obniżeniem wieku emerytalnego należy podchodzić z dystansem. – Sytuacja starszych pracowników w nowym wieku emerytalnym będzie zależeć od regionu Polski. W niektórych częściach kraju, w dużych miastach, gdzie jest niskie bezrobocie, faktycznie osoby starsze będą mogły negocjować z pracodawcami zasady zatrudnienia – wskazuje Piotr Lewandowski. – Natomiast w miejscach, gdzie liczba bezrobotnych jest większa, a ofert zatrudnienia mało, niewiele się zmieni – dodaje. Jego zdaniem firmy zatrudniające na przykład ochroniarzy czy sprzątaczki nie będą skłonne do negocjowania poprawy warunków pracy i płacy, bowiem takie osoby łatwo zastąpić. Inaczej będzie wyglądać sytuacja w przypadku osób mających unikatowe kwalifikacje zawodowe. W takim przypadku pracodawcy muszą się liczyć z tworzeniem specjalnych zachęt. – Podwyżka zarobków lub elastyczny czas pracy może być dla firm lepszym rozwiązaniem niż szkolenie nowego pracownika – podsumowuje Piotr Lewandowski. ⒸⓅ

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK