| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

W 2017 r. wchodzi w życie wiele niezwykle istotnych zmian dotyczących emerytur - takich jak obniżenie wieku emerytalnego, podwyżka minimalnego świadczenia czy obniżka emerytur dla byłych funkcjonariuszy SB. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Podstawa prawna

Art. 6 ustawy z 2 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 2)

Zobacz: Ubezpieczenia społeczne

Czy emerytura częściowa wzrośnie o 5 zł

W tym roku kończę 65 lat, ale kadrowa namawia mnie, żebym złożył wniosek o emeryturę częściową. Waham się, bo ostatnio przeczytałem, że marcowa waloryzacja emerytury częściowej wyniesie tylko 5 zł. Czy nie stracę?

NIE

Ustawodawca wprowadził zasadę, że dla emerytur częściowych kwota waloryzacji nie może być mniejsza niż 5 zł. To połowa kwoty gwarantowanej w przypadku rent i emerytur. Taka różnica wynika z przepisów dotyczących emerytury częściowej. ZUS przyznaje takie świadczenie wyłącznie mężczyznom, którzy ukończyli 65 lat oraz mają na swoim koncie 40 lat okresów składkowych lub nieskładkowych. Wysokość emerytury częściowej wynosi 50 proc. kwoty powszechnej. Warto przy tym pamiętać, że po osiągnięciu przez zainteresowanego powszechnego wieku emerytalnego emerytura częściowa podlega zamianie na emeryturę ze względu na wiek. Zamiany dokonuje się na wniosek ubezpieczonego. Jeżeli taki wniosek nie zostanie złożony, możliwa jest wypłata emerytury częściowej również po osiągnięciu normalnego wieku emerytalnego. Jednocześnie kwoty pobranych emerytur częściowych są odliczane od kapitału zgromadzonego na koncie w ZUS.

Podstawa prawna

Art. 5 ustawy z 2 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 2)

PODATKI I POTRĄCENIA

Czy rencista zapłaci niższy podatek

W grudniu ubiegłego roku otrzymałem rentę z tytułu niezdolności do pracy. Po złożeniu wszystkich świadectw pracy okazało się, że otrzymam tylko minimalne świadczenie. Już teraz wiadomo, że po marcowej waloryzacji będzie to 750 zł. Czy z racji mojego niskiego świadczenia mniej oddam fiskusowi?

TAK

W 2017 r. kwota zmniejszająca podatek odliczana w rocznym PIT wynosi 1188 zł dla podstawy obliczenia podatku nieprzekraczającej 6600 zł. To w praktyce oznacza, że osiągający roczne dochody podlegające opodatkowaniu do tej kwoty (550 zł na miesiąc), w ogóle nie zapłacą PIT. Czytelnik, który otrzymuje rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy w kwocie 750 zł, zapłaci niższy podatek dochodowy o 287 zł. Różnica ta wynika z faktu, że w 2016 r. PIT od renty wyniósł 366 zł, a w 2017 r. zaledwie 79 zł (przy dochodzie do opodatkowania w wysokości 9 tys. zł). To korzystna zmiana, tym bardziej że w 2016 r. kwota wolna od podatku wynosiła 3091 zł. I co ważne, była równa dla wszystkich.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK