| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

Emerytury 2017 - najważniejsze zmiany

W 2017 r. wchodzi w życie wiele niezwykle istotnych zmian dotyczących emerytur - takich jak obniżenie wieku emerytalnego, podwyżka minimalnego świadczenia czy obniżka emerytur dla byłych funkcjonariuszy SB. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Podstawa prawna

Art. 1 ustawy z 2 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 2)

Czy świadczenia przedemerytalne wzrosną od marca

Przebywam na świadczeniu przedemerytalnym. Słyszałem, że jego wysokość będzie od marca wynosić 1040,00 zł. Nie wiem tylko, czy ZUS mi go nie zabierze, bo wszedłem w posiadanie nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe. Czy z tego powodu mogę stracić świadczenie?

TAK

Faktycznie prawo do świadczenia ustaje z dniem nabycia prawa własności, współwłasności lub objęcia w posiadanie (samoistne lub zależne) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe. Prawo do świadczenia przedemerytalnego ulega również zawieszeniu w przypadku nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej albo podjęcia wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej.

Podstawa prawna

Art. 4 ustawy z 2 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 2)

Art. 4 z ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 170 ze zm.)

Czy rolnik straci

We wrześniu ubiegłego roku przeszedłem na emeryturę rolniczą. Okazało się, że po sumowaniu wszystkich okresów opłacania składek mam najniższą emeryturę. Teraz podobno w czasie marcowej waloryzacji wszystkie świadczenia będą przemnożone przez 0,44 proc. Czy także moje?

NIE

Emerytura dla tej grupy osób pobierających świadczenia z KRUS wzrośnie do tysiąca złotych, czyli tak samo jak w przypadku osób pobierających świadczenia z ZUS. Jednocześnie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wprowadza uproszczony mechanizm waloryzacji świadczeń rolniczych.

Podstawa prawna

Art. 3 ustawy z 2 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 2)

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Czy emerytury żołnierzy będą zwaloryzowane

Po 30 latach służby przeszedłem na emeryturę. Świadczenie pobieram od kwietnia 2016 r. Czy moja wypłata zostanie zwiększona w marcu?

TAK

Nowelizacja ustawy emerytalnej zakłada, że waloryzacja obejmie także świadczenia otrzymywane w ramach systemu zaopatrzenia emerytalnego. Tym samym na zasadach ogólnych – jak w przypadku pracowników – zostaną zwiększone wojskowe emerytury, wojskowe renty inwalidzkie oraz renty rodzinne wypłacane rodzinom zmarłych żołnierzy. W praktyce to oznacza, że marcowa waloryzacja będzie polegać na podwyższeniu kwoty świadczenia, w wysokości przysługującej 28 lutego 2017 r., wskaźnikiem waloryzacji. Wynosi on 100,44 proc. Przeliczenie świadczenia polega na pomnożeniu podstawy wymiaru świadczenia przez ten wskaźnik waloryzacji. Przy czym wysokość zwiększenia nie może być niższa niż 10 zł.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK