Kategorie

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE – wskazanie osób przez zmarłego

Emilia Panufnik
Dziedziczenie środków z OFE. /Fot. Fotolia
Dziedziczenie środków z OFE. /Fot. Fotolia
Fotolia
Środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych zmarłego ubezpieczonego bądź przez osoby wskazane w dyspozycji. Na jakich zasadach dochodzi do dziedziczenia przez wskazane uprawnione osoby?

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE

Środki zgromadzone w OFE mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych oraz osoby wskazane przez członka OFE. Członek OFE może dokonać takiego wskazania już przy przystępowaniu do funduszu bądź w trakcie gromadzenia w nim oszczędności (wzór dyspozycji jest częścią umowy z OFE). Co istotne, zawsze może dokonywać zmian wskazanych osób bądź zupełnie zrezygnować z ich wskazywania.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Spadkobiercy prawni to:

 • mąż lub żona bądź były mąż lub była żona
 • osoby wskazane w dyspozycji dla OFE
 • spadkobiercy prawni (brak wskazania innych osób)
 • najbliższa rodzina (małżonek i dziecko – w przypadku braku – rodzice i wnuki – gdy członek OFE zmarł przed dniem 17 lutego 2001 r. i nie ma osób uprawnionych).

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Warto zaznaczyć, że zarówno spadkobiercy prawni jak i wskazane przez członka OFE inne osoby będą dziedziczyły środki zgromadzone w funduszu jedynie wówczas, gdy członek OFE umrze jeszcze przed przyznaniem mu świadczenia emerytalnego. Oznacza to, że w przypadku przejścia osoby uprawnionej na emeryturę jej śmierć nie uprawnia wskazanych osób do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE.

OFE czy ZUS - masz wybór do 31 lipca 2014 r.

Powiadomienie o śmierci ubezpieczonego

Reklama

Aby doszło do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE przez wskazane w specjalnym oświadczeniu osoby, należy powiadomić o śmierci osoby ubezpieczonej Powszechne Towarzystwo Emerytalne zarządzające funduszem emerytalnym zmarłego. Dostarcza się również w tym celu skrócony akt zgonu bądź jego poświadczoną kopię.

Przypadek dziedziczenia przez małżonka i byłego małżonka zmarłego członka funduszu emerytalnego został opisany w odrębnym artykule (Czytaj: Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka). Istnieje jeszcze inna grupa podmiotów, które dziedziczą na innych zasadach. Jak do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE dochodzi w przypadku wskazania przez zmarłego członka funduszu uprawnionych osób?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Dziedziczenie środków przez osoby wskazane przez zmarłego

Zmarły wskazując osoby uprawnione do dziedziczenia, zaznacza udziały procentowe każdej z wymienionych osób. Po jego śmierci uprawnieni otrzymają środki pieniężne w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy lub przelew). W odróżnieniu od sytuacji dziedziczenia przez małżonka, inne osoby, które zostały wskazane przez zmarłego członka OFE, mają więcej obowiązków informacyjnych. Oprócz przedstawienia Powszechnemu Towarzystwu Emerytalnemu zarządzającemu funduszem emerytalnym zmarłego skróconego aktu zgonu w oryginale lub poświadczonej kopii, należy przedłożyć:

 1. potwierdzoną kopię dokumentu tożsamości osoby wskazanej przez zmarłego (dowód osobisty albo paszport)
 2. dyspozycję wypłaty bezpośredniej.

Warto zwrócić uwagę na szczególne przypadki wskazania osób uprawnionych do dziedziczenia. Otóż może zdarzyć się, że osoba zmarła wskazała wcześniej do dziedziczenia swojego małżonka. Wówczas środki z wypłaty bezpośredniej jako wypłata transferowa mogą zostać przekazane na rachunek funduszu emerytalnego małżonka. Kolejna sytuacja dotyczy wskazania osoby małoletniej (osoba, która nie ukończyła 18 lat i nie zawarła sakramentu małżeństwa). Uprawniona osoba otrzyma środki w postaci pieniężnej w określonym przez zmarłego w dyspozycji udziale procentowym w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy bądź przelew). W tym szczególnym przypadku obowiązków informacyjnych za małoletniego dokonuje jego przedstawiciel ustawowy. Musi przedstawić Powszechnemu Towarzystwu Emerytalnemu zarządzającemu funduszem emerytalnym zmarłego:

 1. skrócony akt zgonu (oryginał bądź poświadczona kopia
 2. odpis skrócony aktu urodzenia małoletniego (oryginał bądź poświadczona kopia)
 3. potwierdzoną kopię dokumentu tożsamości przedstawiciela ustawowego małoletniego (dowód osobisty bądź paszport)
 4. dyspozycję wypłaty bezpośredniej (podpisana przez przedstawiciela ustawowego bądź inną osobę, która reprezentuje małoletniego)
 5. dokument potwierdzający prawo do reprezentowania (dotyczy sytuacji reprezentowania małoletniego przez opiekuna prawnego, kuratora, rodzica zastępczego).

Emerytury 2014 - zmiany od 1 lutego

Brak wskazania osób przez zmarłego do dziedziczenia

Prawo przewiduje również sytuacje braku wskazania osób przez zmarłego członka OFE, które, dzięki temu wskazaniu, byłyby uprawnione do dziedziczenia środków zgromadzonych w funduszu emerytalnym. Jeżeli ubezpieczony nie wskazał osób uprawnionych, do dziedziczenia dochodzi na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku przez spadkobierców lub zarejestrowanego Aktu Poświadczenia Dziedziczenia. Środki pieniężne wypłacane są wówczas również w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy bądź przelew).

Polecamy dział: ZUS czy OFE

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?