| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wyrok SN z dnia 16 lutego 2005 r. sygn. I UK 184/04

Wyrok SN z dnia 16 lutego 2005 r. sygn. I UK 184/04

Nie traci statusu nauczyciela w rozumieniu art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.) instruktor praktycznej nauki zawodu, który po zakończeniu działalności dydaktycznej, zajmuje się przez pewien czas sprawami związanymi z likwidacją dotychczasowej placówki nauczania.

Zgodnie z art. 91 b ust. 2a przepisy Karty Nauczyciela w zakresie dotyczącym między innymi prawa do emerytury na zasadach przewidzianych art. 88 stosuje się również do pracowników, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5 tej ustawy, tj. między innymi do pracowników pełniących funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu.

W rozpoznawanej sprawie jest bezsporne, że ubezpieczona w okresie od 1 października 1980 r. do 30 czerwca 2002 r. miała status instruktora praktycznej nauki zawodu. Sporne jest, czy po tym dniu ubezpieczona utraciła ten status, jak wywodzi kasacja, czy też statusu tego nie utraciła wykonując w okresie od 1 lipca 2002 r. do 30 listopada tego roku czynności związane z likwidacją szkoły przyzakładowej. W okolicznościach sprawy należy przyjąć, że ubezpieczona zajmując się w wymienionym okresie wyłącznie czynnościami związanymi z likwidacją szkoły przyzakładowej, w której miała status instruktora praktycznej nauki zawodu, nie utraciła tego statusu. Przede wszystkim, po likwidacji szkoły w stosunku do ubezpieczonej nie dokonano wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy, co byłoby niezbędne w razie przejścia na stanowisko samodzielnego referenta do spraw rozliczeń produkcji, nie została z nią również zawarta nowa umowa o pracę na tym stanowisku. Oznacza to, że z formalnego punktu widzenia ubezpieczona w dalszym ciągu zachowała dotychczasowy status instruktora praktycznej nauki zawodu. Merytorycznie, sprawy, którymi ubezpieczona zajmowała się w okresie od lipca do listopada 2002 r, miały bezpośredni związek z dotychczasową pracą i polegały na porządkowaniu dokumentacji Oddziału Szkolnictwa Zawodowego oraz rozliczaniu działalności zlikwidowanych warsztatów szkolnych. Opowiadając się za ścisłą wykładnią przepisów o emeryturach dla nauczycieli Sąd Najwyższy w składzie orzekającym jest zdania, że nie traci statusu nauczyciela w rozumieniu art. 88 Karty Nauczyciela (instruktora praktycznej nauki zawodu) osoba, która po zakończeniu działalności dydaktycznej zajmuje się przez pewien okres czasu sprawami organizacyjnymi, związanymi z likwidacją dotychczasowej placówki nauczania.

Z przytoczonych względów, w oparciu o art. 39312 k.p.c. orzeczono jak w sentencji wyroku.

Czytaj także

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK