| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wyrok SN z dnia 20 stycznia 2005 r., sygn. I UK 99/04

Wyrok SN z dnia 20 stycznia 2005 r., sygn. I UK 99/04

Prawo do renty okresowej przyznanej z powodu niezdolności do pracy ustaje z upływem okresu, na jaki zostało przyznane (art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) i podlega przy­wróceniu tylko wtedy, gdy w ciągu 18 miesięcy od ustania tego prawa ubezpie­czony ponownie stał się niezdolny do pracy (art. 61 tej ustawy).  

W kasacji od powyższego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 20 maja 2003 r. pełnomocnik wnioskodawczyni zarzucił „niewłaściwe zastosowanie art. 61 ustawy emerytalno-rentowej poprzez nieprzywrócenie ubezpieczonej prawa do renty pomimo, że została przez Sąd uznana za niezdolną do pracy” oraz „rażące na­ruszenie art. 316 § 1 k.p.c., a także art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Pol­skiej i art. 6 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności”, ponieważ w opinii skarżącego „w rozpoznawanej sprawie decyzja organu rentowego odmawiającego renty zapadła na długo przed osiemnastoma miesiącami od wydania opinii biegłych sądowych, którzy uznali ubezpieczoną za niezdolną do pracy w czasie wydania opinii. Ustanie prawa do renty nie nastąpiło z mocy samego prawa, ale na podstawie decyzji organu rentowego. Od tej decyzji ubezpieczona odwołała się i na skutek postępowania instancyjnego, a wreszcie i kasacji decyzja ta nie była i nadal nie jest prawomocna. Jeśli więc ustanie prawa do renty ubezpieczonej nie nastąpiło z mocy samego prawa, to dopóki decyzja ta się nie uprawomocni, nie ma podstaw do przyjęcia, że ustało prawo do renty ubezpieczonej. Przecież gdyby zaskarżony wyrok został wydany przed upływem 18 miesięcy od pierwotnego uznania ubezpieczonej za zdolną do pracy, to Sąd niechybnie przywróciłby ubezpieczonej prawo do renty ! Jednak obarczanie ubezpieczonej skutkami przewlekłości postępowania absolutnie nie mieści się w standardach europejskich.” Równocześnie, za celowością przyjęcia kasacji do rozpoznania, w opinii skarżącego, przemawiać ma potrzeba rozstrzygnięcia, „czy Sąd rozpoznając sprawę o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, uwzględniając art. 316 § 1 k.p.c. może przywrócić prawo do tej renty w sy­tuacji, gdy po upływie 18 miesięcy od decyzji organu rentowego w toku postępowania sądowego ubezpieczona ponownie została uznana za niezdolną do pracy, przez biegłych sądowych, których opinie Sąd w pełni zaakceptował.” W konsekwencji, w kasacji sformułowany został wniosek „o zmianę zaskarżonego wyroku i przywrócenie jej prawa do renty inwalidzkiej oraz zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.”

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Przepis art. 102 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przesądza w sposób jednoznaczny o tym, iż „prawo do świadczenia uzależnione od okresowej niezdolności do pracy ustaje z upływem okresu, na jaki to świadczenie przyznano.” Natomiast art. 61 ustawy o emeryturach i rentach z Fun­duszu Ubezpieczeń Społecznych stanowi, że „prawo do renty, które ustało z powodu ustąpienia niezdolności do pracy, podlega przywróceniu, jeżeli w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do renty ubezpieczony ponownie stał się niezdolny do pracy.” Oznacza to, że prawo do renty okresowej przyznanej z powodu niezdolności do pracy, które ustaje z upływem okresu, na jaki świadczenie to zostało przyznane, podlega przywróceniu tylko w sytuacji, gdy w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do renty ubezpieczony ponownie stał się niezdolny do pracy.

Czytaj także

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK