reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy można pobierać rentę wypadkową w razie nabycia prawa do emerytury

Czy można pobierać rentę wypadkową w razie nabycia prawa do emerytury

Pobieram rentę wypadkową i od marca 2013 r. będzie mi również przysługiwało prawo do emerytury. Czy będę mogła pobierać oba te świadczenia, czy tylko jedno z nich?

Okresowa emerytura kapitałowa a zbieg prawa do świadczeń

W przedstawionym pytaniu nie określiła Pani, według jakiego systemu zostanie wyliczona emerytura. Ze względu na datę urodzenia (1953 r.) może Pani nabyć prawo do emerytury z nowego systemu emerytalnego (wysokość emerytury jest uzależniona od kwoty składek wpłaconych przez ubezpieczonego). Będzie Pani miała wówczas prawo również do okresowej emerytury kapitałowej (jeśli zapewni to stan środków zgromadzonych w OFE). Nowy system emerytalny nie objął wszystkich ubezpieczonych. Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. zostały, z pewnymi wyjątkami, objęte zasadami nowego systemu emerytalnego. W związku z tym może mieć Pani prawo do okresowej emerytury kapitałowej.

Okresowa emerytura kapitałowa jest wypłacana wraz z emeryturą lub rentą przyznaną na podstawie ustawy emerytalnej. Okresowa emerytura kapitałowa jest wypłacana z rentą w przypadku, gdy występuje zbieg prawa do emerytury z FUS z prawem do renty:

  • z tytułu niezdolności do pracy,
  • rodzinnej,

oraz gdy renta jest świadczeniem korzystniejszym kwotowo niż emerytura albo wybranym przez osobę uprawnioną.

PRZYKŁAD

Pracownica (urodzona 25 stycznia 1952 r.), która odprowadza składki do OFE, od 4 lat pobiera rentę rodzinną. 28 stycznia 2013 r. wystąpiła z wnioskiem o emeryturę. ZUS ustalił prawo do emerytury z FUS i do okresowej emerytury kapitałowej. Po ustaleniu prawa do emerytury z FUS i obliczeniu jej wysokości okazało się, iż pobierana przez zainteresowaną renta rodzinna jest wyższym świadczeniem niż emerytura. ZUS wyda decyzję ustalającą prawo do emerytury z FUS i do okresowej emerytury kapitałowej, lecz nie podejmie wypłaty emerytury z FUS. Podejmie natomiast wypłatę okresowej emerytury kapitałowej wraz z rentą rodzinną.

PRZYKŁAD

Pracownica (urodzona 1 stycznia 1952 r.), będąca członkiem OFE, pobiera od 10 lat rentę z tytułu niezdolności do pracy. 2 lutego 2013 r. wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury. ZUS ustalił, na wniosek zainteresowanej, prawo do emerytury z FUS, co oznacza, że zainteresowana nie utraciła prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, która – jak się okazało – jest korzystniejsza niż emerytura z FUS. ZUS wyda decyzję ustalającą prawo do emerytury z FUS i do okresowej emerytury kapitałowej, lecz nie podejmie wypłaty emerytury z FUS. W tym przypadku ZUS podejmie wypłatę okresowej emerytury kapitałowej wraz z rentą z tytułu niezdolności do pracy.

Jeśli osoba uprawniona do okresowej emerytury kapitałowej i do emerytury z ustawy emerytalnej jest równocześnie uprawniona do renty (z tytułu niezdolności do pracy, spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową albo do renty inwalidy wojskowego z tytułu niezdolności do pracy pozostającej w związku ze służbą wojskową), to:

  • rentę inwalidy wojskowego lub wypadkową wypłaca się w pełnej wysokości, a emeryturę w połowie albo
  • okresową emeryturę kapitałową i emeryturę z FUS wypłaca się w pełnej wysokości, a rentę inwalidy wojskowego lub wypadkową w połowie.

Świadczenie emerytalne nie może być niższe niż okresowa emerytura kapitałowa. Jeżeli jest niższe, okresowa emerytura kapitałowa będzie wypłacana w pełnej wysokości.

W przypadku zbiegu prawa do wypłaty emerytury z ustawy emerytalnej i okresowej emerytury kapitałowej oraz renty wypłacanej przez inny organ emerytalny niż ZUS, to w zależności od tego, które świadczenie jest korzystniejsze lub zostało wybrane przez świadczeniobiorcę, przysługuje:

  • prawo do wypłaty okresowej emerytury kapitałowej,
  • emerytura z ustawy emerytalnej albo renta wypłacana przez inny organ rentowy.
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama