| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury uzyska emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym

Czy osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury uzyska emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym

Zatrudniamy pracownicę, która we wrześniu br. ukończy 59 lat. Pracuje w naszej firmie od ponad 31 lat. Pracownica słyszała, że ma możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Czy w jej przypadku lepiej będzie skorzystać z tej możliwości, czy powinna zaczekać na przyznanie emerytury w powszechnym wieku emerytalnym? Czy po nabyciu prawa do wcześniejszej emerytury nie będzie miała problemu z uzyskaniem emerytury po ukończeniu tego wieku i czy będzie mogła dorabiać do swojego świadczenia?

Im później osoba ubezpieczona ukończy wiek emerytalny (powszechny lub wcześniejszy) w latach 2009–2013, tym mniejsza będzie część emerytury obliczona według dotychczasowych zasad, a wyższa – według nowych zasad. Nie ma przy tym znaczenia rok zgłoszenia wniosku o emeryturę. Dla osób, które kończą wiek uprawniający do emerytury w 2011 r., świadczenie składa się z sumy 55% emerytury wyliczonej według starych zasad i 45% emerytury obliczonej ze składek i kapitału początkowego.

Należy podkreślić, że osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą również nabyć prawo do wcześniejszej emerytury obliczanej na dotychczasowych zasadach (a więc na podstawie wymiaru świadczenia będącej wypadkową zarobków oraz przeciętnych płac w wybranych latach, liczby udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych oraz aktualnie obowiązującej kwoty bazowej). Przepisy przewidują różne rodzaje wcześniejszych emerytur. Jedną z nich jest wcześniejsza emerytura pracownicza. Kobieta urodzona po 31 grudnia 1948 r. może ją uzyskać, jeśli łącznie spełni następujące warunki:

  • do 31 grudnia 2008 r. ukończyła wiek emerytalny wynoszący 55 lat oraz udowodniła okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 30 lat (lub 20 lat, jeśli jest całkowicie niezdolna do pracy),
  • podlegała ubezpieczeniom z tytułu stosunku pracy ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę oraz co najmniej przez 6 miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat podlegania ubezpieczeniom,
  • nie przystąpiła do OFE lub złożyła wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,
  • z wnioskiem o emeryturę wystąpiła przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

Nabycie prawa do wcześniejszej emerytury (w tym również emerytury pracowniczej) nie przeszkadza w uzyskaniu emerytury w powszechnym wieku emerytalnym – po ukończeniu tego wieku. Może jednak wpłynąć na sposób obliczenia tego świadczenia. Osoba, która pobierała (przynajmniej za jeden miesiąc) wcześniejszą emeryturę, nie ma bowiem prawa do mieszanego sposobu ustalenia jej wysokości, mimo ukończenia wymaganego wieku emerytalnego w latach 2009–2013. Emerytura, którą uzyska po ukończeniu 60 lat, zostanie obliczona w całości na nowych zasadach, a więc na podstawie jej stanu konta w ZUS.

Trudno jednoznacznie wskazać, który ze sposobów obliczania emerytury byłby korzystniejszy dla pracownicy – czy ustalenie całości emerytury na nowych zasadach czy na mieszanych. Jeśli ubezpieczona długo pracowała przed 1998 r. i osiągała wówczas dość wysokie zarobki, może mieć ustalony wysoki kapitał początkowy. W takiej sytuacji wysokość emerytury, obliczona w całości na nowych zasadach, najprawdopodobniej będzie wyższa od emerytury obliczonej w sposób mieszany. Wtedy ubezpieczona nie straci na tym, że uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury. W przeciwnym razie – czyli przy niewielkim stażu i niskich zarobkach przed 1999 r. – pobieranie wcześniejszej emerytury może spowodować, że emerytura przysługująca w powszechnym wieku emerytalnym obliczona całkowicie według nowych zasad będzie niższa niż byłaby w przypadku, gdyby ZUS mógł obliczyć tę emeryturę na mieszanych zasadach.

Odnośnie do kwestii dorabiania do przyznanej emerytury, to Państwa pracownica będzie mogła uzyskiwać przychody z działalności zarobkowej zarówno przy wcześniejszej emeryturze, jak i będąc na emeryturze przysługującej po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat) będzie jednak ograniczona dwoma progami zarobkowymi (70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), których przekroczenie spowoduje odpowiednio zmniejszenie lub zawieszenie emerytury. Po ukończeniu tego wieku będzie mogła dorabiać bez żadnych ograniczeń i konsekwencji dla wypłacanego świadczenia.

Podstawa prawna

  • art. 24, art. 26, art. 29, art. 53, art. 46, art. 183 i art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa899.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK