REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zatrudnienie przy pracach w szczególnych warunkach pracownika, który przeszedł na wcześniejszą emeryturę

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.

REKLAMA

Zatrudniamy pracownika, który pracował w szczególnych warunkach przy pracach wymienionych w wykazie A. Chciałby on w sierpniu 2011 r. zwolnić się z pracy i przejść na wcześniejszą emeryturę przyznawaną na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, a tuż po przyznaniu świadczenia zatrudnić się ponownie na tym samym stanowisku. Obecnie taka praca nie znajduje się w nowych wykazach prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Czy pracownik będzie mógł pobierać emeryturę po ponownym zatrudnieniu w szczególnych warunkach?

Jeśli zatrudnią Państwo ponownie pracownika po przyznaniu mu emerytury przez ZUS, emerytura nie zostanie z tego powodu zawieszona. Świadczenie będzie jednak podlegało zawieszeniu lub zmniejszeniu w przypadku, gdy wynagrodzenie pracownika będzie wyższe od wyznaczonych progów zarobkowych.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Prawo do emerytury przewidzianej w art. 184 ustawy emerytalnej mogą nabyć osoby, które nie ukończyły wcześniejszego wieku emerytalnego do końca 2008 r., a w czasie swojej kariery zawodowej wykonywały zatrudnienie w szczególnych warunkach (przy pracach wymienionych w wykazach A i B) lub w szczególnym charakterze, działalność twórczą lub artystyczną, pracę górniczą lub pracę kolejową. Osoby te mogą uzyskać emeryturę po ukończeniu wymaganego wieku, jeśli spełniły następujące warunki:

  • na 1 stycznia 1999 r. udowodniły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym odpowiedni okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, pracy górniczej lub zatrudnienia na kolei,
  • nie przystąpiły do OFE lub złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,
  • rozwiązały stosunek pracy (w przypadku wnioskodawców będących pracownikami).

Jednym z warunków wymaganych do przyznania emerytury, na którą zamierza przejść Państwa pracownik, jest rozwiązanie stosunku pracy. Przepisy nie zabraniają natomiast ponownego podjęcia zatrudnienia po nabyciu prawa do tego świadczenia, w tym również przy pracach w szczególnych warunkach.

Rozwiązując stosunek pracy, a następnie nawiązując go ponownie najwcześniej od dnia nabycia prawa do emerytury, pracownik spełni również warunki wymagane do pobierania przyznanej emerytury. Od 1 stycznia 2011 r. wszedł w życie przepis (art. 103a ustawy emerytalnej) przewidujący zawieszenie prawa do emerytury dla osób, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia. Warunek rozwiązania stosunku pracy kontynuowanego po przejściu na emeryturę jest spełniony również wtedy, gdy pracownik rozwiąże ze swoim pracodawcą dotychczasowy stosunek pracy, a następnie nawiąże go ponownie z tym samym zakładem pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

ZUS wypłaca emeryturę przyznaną pracownikowi, który ponownie zatrudni się w tej samej firmie, pod warunkiem że ponowne zatrudnienie nastąpi nie wcześniej niż w dniu, od którego została przyznana emerytura.

Wykonywanie pracy w szczególnych warunkach na podstawie nowo zawartej umowy o pracę nie stanowi podstawy do automatycznego zawieszenia wcześniejszej emerytury przez ZUS. Taka zasada dotyczy wyłącznie emerytur pomostowych. Osoba, która nabyła prawo do emerytury pomostowej, a następnie podjęła pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w załączniku nr 1 lub 2 do ustawy o emeryturach pomostowych (tzw. nowych wykazach prac), nie może pobierać przyznanej emerytury.

Osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury musi się natomiast liczyć z tym, że ZUS zawiesi jej emeryturę lub będzie ją wypłacał w niższej wysokości z powodu uzyskiwania zbyt wysokich zarobków z tytułu ponownie podjętego zatrudnienia. Emeryci wykonujący działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczeń społecznych (np. pozostający w stosunku pracy) lub pozostający w stosunku służby mają bowiem wyznaczone dwa progi zarobkowe, których przekroczenie wpływa na wypłatę świadczenia. Progi te zmieniają się co 3 miesiące (1 marca, 1 czerwca, 1 września i 1 grudnia każdego roku), a ich wysokość zależy od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS.

Niższa kwota graniczna wynosi 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (od 1 czerwca do 31 sierpnia 2011 r. – 2426,50 zł). Jeśli miesięczny przychód emeryta przekroczy ten limit, ale nie przekroczy wyższego progu zarobkowego, ZUS zmniejsza emeryturę o kwotę przekroczenia niższego limitu. Kwota zmniejszenia nie może być jednak wyższa od maksymalnej kwoty zmniejszenia ustalonej dla emerytury w danym okresie. Kwoty maksymalnych zmniejszeń podwyższane są w marcu każdego roku wraz z waloryzacją świadczeń emerytalno-rentowych.

Wyższy próg zarobkowy obowiązujący emerytów wynosi 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ogłoszonego przez Prezesa GUS (od 1 czerwca do 31 sierpnia 2011 r. – 4506,30 zł). Przekroczenie tego progu powoduje, że ZUS wstrzymuje wypłatę emerytury.

Jeśli państwa pracownik ponownie podejmie zatrudnienie po przyznaniu emerytury, będzie musiał powiadomić ZUS o uzyskiwaniu przychodu. W zależności od kwoty wynagrodzenia ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenie albo będzie je wypłacał w pełnej wysokości.

Po zakończeniu roku kalendarzowego, w terminie do końca lutego następnego roku, trzeba będzie poinformować ZUS o wysokości całego ubiegłorocznego przychodu w celu jego rozliczenia. Jako pracodawca zatrudnionego emeryta będą Państwo musieli wystawić mu w związku z tym zaświadczenie potwierdzające jego zarobki osiągnięte w 2011 r.

Podstawa prawna

  • art. 103–104, art. 125 i art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA