| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Kompletowanie dokumentacji emerytalnej

Kompletowanie dokumentacji emerytalnej

Jeden z pracowników w tym roku kończy 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Pracownik jest u nas zatrudniony od 2000 r., ale wcześniej przez 15 lat pracował we Włoszech. Czy nabędzie prawo do emerytury w Polsce? Jak należy skompletować dokumentację w takiej sprawie? Czy musi to zrobić pracodawca, czy taki obowiązek należy wyłącznie do pracownika?

Osoba występująca o emeryturę przyznawaną na tzw. dotychczasowych zasadach musi zgłosić w ZUS wniosek o przyznanie tego świadczenia, dołączając określone dokumenty potwierdzające przebyte w Polsce okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość uzyskiwanych w Polsce wynagrodzeń w latach wskazanych do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia. Jeśli na przestrzeni swojej kariery zawodowej pracowała w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii, do wniosku o emeryturę powinna również dołączyć dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia przebyte w tych państwach, a w razie ich braku – informacje dotyczące zagranicznej instytucji, w której była ubezpieczona, oraz numer zagranicznego ubezpieczenia lub nazwy i adresy pracodawców. W takim przypadku do wniosku o emeryturę należy również dołączyć formularz unijny E 207 PL „Informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej”.

Pracodawca jest m.in. zobowiązany do przygotowania wniosku o emeryturę i przedłożenia go, za zgodą pracownika, organowi rentowemu nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia pracownika na emeryturę (art. 125 ustawy emerytalnej). Obowiązek ten nie dotyczy jedynie wniosków osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które ubiegają się o emeryturę przyznawaną na tzw. nowych zasadach.

Oznacza to, że powinni Państwo pomóc pracownikowi w skompletowaniu dokumentacji emerytalnej. Jeśli jednak nie dołączył on dokumentów potwierdzających zatrudnienie we Włoszech, nie ma potrzeby ich pozyskiwania od włoskiego pracodawcy. Okresy ubezpieczenia, które pracownik przebył w tym państwie, potwierdzi – na wniosek ZUS – włoska instytucja ubezpieczeniowa. Po otrzymaniu z ZUS odpowiedniego formularza (E-202 PL) instytucja ta oceni również prawo do emerytury z włoskiego systemu ubezpieczeniowego.

Wniosek o emeryturę pracownika wraz z wymaganymi dokumentami powinni Państwo złożyć do jednostki realizującej przepisy wspólnotowe dla osób, które były zatrudnione lub mieszkają we Włoszech, tj. do I Oddziału ZUS w Łodzi – Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych. Dokumentację tę można również dostarczyć do placówki ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Placówka ta przekaże wniosek wraz załącznikami do JRUM w Łodzi.

Podstawa prawna

  • art. 27–28, art. 125 i art. 182 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U. UE L 200 z 7 czerwca 2004 r.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK